Sprzątanie często postrzegamy jako nudny, rutynowy obowiązek, który musimy wykonać niezależnie od naszych chęci i sił. Nasze podejście do kwestii sprzątania można jednak zmienić, co udowadnia metoda KonMari. Opracowana przez Marie Kondo metoda sprzątania domu stała się fenomenem w świecie porządkowania i organizacji. Jej podejście opiera się na zasadzie wybierania i zatrzymywania tylko tych rzeczy, które sprawiają nam radość oraz na uporządkowaniu przestrzeni, aby odzwierciedlała nasze wartości i uczucia. W tym artykule poznasz rewolucyjną metodę utrzymywania porządku w domu!

Na czym polega sprzątanie metodą KonMari?

Metoda sprzątania Marie Kondo to wyjątkowe podejście do utrzymywania porządku i czystości. Nie chodzi tu bowiem o prozaiczne obowiązki, takie jak odkurzanie czy mycie naczyń, a o taką organizację przestrzeni, która pozostaje efektywna i schludna. Centralnym punktem tej metody jest pytanie: „czy to sprawia, że czuję radość?”. Twórczyni wskazuje na te aspekty sprzątania, które naprawdę mogą być przyjemnym zajęciem, a które nie wiążą się ze złymi emocjami. Zachęca więc przede wszystkim do przejrzystości w posiadanych rzeczach, a w tym ubraniach. Zatrzymujemy te przedmioty, które wywołują pozytywne wrażenie, jednak ważne jest to, aby zauważyć, które z nich są naprawdę bliskie i ważne. Należy zatem pożegnać się z tymi rzeczami, które nie sprawiają nam radości i stanowią jedynie zbędny dodatek. Istotne jest także odpowiednie nastawienie – przed samym sprzątaniem powinniśmy się zastanowić, dlaczego pragniemy uporządkować swoją przestrzeń, co to nam da i co to zmieni. Marie Kondo uważa, że sprzątanie to idealne rozwiązanie w przypadku zmian w innych dziedzinach życia. Uwalnia nas od zbędnego balastu i pozwala pożegnać się z przeszłością.

Minimalizm jako podstawa metody KonMari

Sprzątanie domu metodą KonMariMetoda KonMari, która proponuje zatrzymanie tylko tych rzeczy, które sprawiają nam radość, niewątpliwie ma wiele wspólnego z minimalizmem. Marie Kondo kieruje się minimalistycznym odrzuceniem współczesnego konsumpcjonizmu. Zamiast wciąż kupować nowe rzeczy, które niekoniecznie są nam niezbędne, lepiej otaczać się przedmiotami, które faktycznie przynoszą nam szczęście. Należy założyć, że jeśli posiadamy coś, co jest nieistotne i w zasadzie z tego nie korzystamy, trzeba się tego pozbyć w jakikolwiek sposób – oddać, sprzedać, wyrzucić. Minimalizm jest kluczem do zachowania porządku w naszym otoczeniu.

Selekcja przedmiotów

Rozpoczęcie przygody z metodą sprzątania KonMari wiąże się z odrzuceniem starych przyzwyczajeń, a w szczególności nauczeniem się wyrzucania niektórych przedmiotów. W praktyce bowiem często sprzątamy pomieszczeniami, a to okazuje się nie najlepszym rozwiązaniem w przypadku metody proponowanej przez Marie Kondo. Twórczyni sugeruje, aby rzeczy organizować nie według lokalizacji, a według kategorii, niezależnie od tego, gdzie one się znajdują. Dlatego też jeśli segregujemy ubrania, powinniśmy wyciągnąć je nie tylko z szafy czy garderoby w sypialni, ale także ściągnąć z suszarki czy krzesła. Dzięki temu wiemy, ile i jakich rzeczy z danej kategorii posiadamy i tym sposobem możemy zebrać je w jednym, przeznaczonym dla nich miejscu. Poza kategorią ubrań warto także zwrócić uwagę na książki, dokumenty czy tzw. „komono”, czyli „różności”, małe rzeczy, jak np. kosmetyki, kable lub przybory kuchenne. Na koniec zbieramy również rzeczy o wartości sentymentalnej, np. osobiste pamiątki czy zdjęcia. Przedmioty z każdej grupy należy razem zebrać i rozważyć ich użyteczność. W tym celu bierzemy każdą rzecz do ręki i zadajemy sobie serię pytań typu: „czy to mi jest potrzebne?”. Kiedy ostatni raz używałem tego przedmiotu? Czy go lubię? Czy jest on sprawny? Czy jest dla niego miejsce w domu? Nie możemy kierować się jedynie nostalgią czy przekonaniem, w przypadku ubrań, że jeszcze schudniemy czy że nadarzy się okazja, aby włożyć na siebie to ubranie. Jeżeli od długiego czasu nie sięgnęliśmy po dany przedmiot, zajmuje on tak naprawdę tylko wolną przestrzeń i warto się go po prostu pozbyć. Jeżeli już uda nam się przejrzeć każdą kategorię, należy przeznaczyć na nią konkretne miejsce w domu.

W przypadku porządkowania sypialnie nie zapominajmy też o doborze odpowiednich akcesoriów do spania. Kluczową rolę odgrywa tutaj materac – dobrej jakości modele znajdziemy nie tylko w sklepach w Poznaniu, ale także pod tymi linkami: hilding.pl, sleepinghouse.pl.

Metoda składania ubrań

W przypadku selekcji kategorii z odzieżą metoda KonMari proponuje dodatkowo efektywny sposób na składanie ubrań. Okazuje się bowiem, że sprzątanie może nie tylko ujawnić nadmiar ubrań w naszej garderobie, ale także fakt, że przechowujemy je niewłaściwie. To zdecydowanie utrudnia przeszukiwanie rzeczy, nawet na co dzień, gdy zastanawiamy się, co na siebie włożyć. Ubrania często są poprzewracane, pogniecione, poplątane. Dlatego też metoda składania ubrań KonMari może być cennym rozwiązaniem, które sprawia, że poszczególne elementy zajmują jak najmniej miejsca w szafie. Polega ona głównie na tym, aby ubrania rolować i układać pionowo. Przykładowo prosty T-shirt składamy w pionie na trzy, zaczynając od rękawów, później na pół, aż do momentu, kiedy będzie je można postawić pionowo i włożyć do szuflady. Metoda KonMari mówi także, że to, co musi wisieć, niech wisi, a zatem garnitury, sukienki czy kurtki zdecydowanie lepiej poradzą sobie na wieszakach.

Traktuj każdą rzecz z szacunkiem

Choć metoda sprzątania KonMari jasno wskazuje na to, aby pozbywać się niepotrzebnych przedmiotów, to jednak zwraca też uwagę, aby każdą rzecz traktować z szacunkiem. Dlatego też starajmy się ograniczać nasze zakupy do minimum, a najlepiej po prostu nie kupować zbędnych rzeczy. Z kolei jeżeli już zdecydujemy się pozbyć danego przedmiotu, to nie wyrzucajmy go, a oddajmy lub odsprzedajmy osobie, która bardziej go potrzebuje. Do wszystkiego powinniśmy podchodzić z szacunkiem i wdzięcznością. Według Marie Kondo energia, którą obdarzasz otaczające Cię przedmioty, do Ciebie wraca.

Metoda KonMari to świetny sposób na efektywne uporządkowanie domu, które wpływa także na nasze samopoczucie i tok myślenia. Proces eliminacji rzeczy, które nie przynoszą radości, może zmniejszyć stres związany z nieporządkiem i zwiększyć poczucie kontroli nad swoim otoczeniem. Dodatkowo skupienie się na emocjach związanych z posiadaniem rzeczy może pomóc w bardziej świadomym podejmowaniu decyzji zakupowych, ograniczając zbędne zakupy i koncentrując się na tym, co dla nas naprawdę istotne.