Poszukiwanie idealnego miejsca do życia to często długi i skomplikowany proces. Z jednej strony marzymy o przytulnym kącie, który spełni wszystkie nasze oczekiwania, z drugiej zaś musimy mieć na uwadze wiele praktycznych aspektów, które wpłyną na nasze codzienne życie. Znalezienie rozwiązania, które zawiera wszystkie najważniejsze kwestie nierzadko stanowi prawdziwe wyzwanie. Istotna jest więc tutaj cierpliwość, ale także zaangażowanie. W tym artykule przedstawimy kilka drogocennych wskazówek, które pozwolą Ci znaleźć wymarzone miejsce.

Określ swoje potrzeby i priorytety

Jeśli wybierzemy pierwszą lepszą ofertę wynajmu lub kupna, z pewnością nie będzie ona spełniała naszych oczekiwań. Dlatego też należy zawsze zapoznawać się ze szczegółami ofert. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie już na początku poszukiwań określenie swoich potrzeb i priorytetów. Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i czego oczekujesz od nowego domu czy mieszkania. Odpowiedz sobie na takie pytania jak: ile sypialni potrzebujesz? Czy istotny jest dla Ciebie ogród lub balkon? Czy zależy Ci na miejscu parkingowym? W jakiej lokalizacji chciałbyś posiadać dom? Jeśli uda Ci się rozwiązać te problemy, zdecydowanie zawęzisz swoje pole poszukiwań.

Poszukiwania mieszkania lub domu - drogocenne wskazówki!Ustal budżet

Niestety ceny kupna, a nawet wynajmu w dzisiejszych czasach są zaskakujące i niezbyt optymistyczne. Dlatego też tak ważne jest to, aby ustalić konkretny budżet, który możemy poświęcić na nowe mieszkanie czy dom. Uwzględnijmy w nim też dodatkowe koszta i opłaty, takie jak opłaty notarialne, czynsz czy media. Jeśli nigdy wcześniej nie kupowaliśmy ani nie wynajmowaliśmy nieruchomości, trudno będzie nam ustalić konkretne widełki cenowe, w których chcielibyśmy się zmieścić. Z tego względu czasem warto najpierw spojrzeć na ogłoszenia, aby zapoznać się z obecnymi cenami. Po przeglądnięciu kilku ofert będziesz w stanie stwierdzić, jaki budżet możesz przeznaczyć. Oczywiście większa ilość funduszy będzie oznaczać większe możliwości i lepszy standard wynajmowanej lub kupowanej nieruchomości.

Korzystaj z różnych źródeł

Podczas poszukiwań mieszkania nie powinniśmy ograniczać się jedynie do jednej platformy internetowej. Warto przeglądać oferty na różnych stronach i tym samym porównywać ich mocne i słabe strony. Poza tym ogłoszenia można znaleźć nie tylko w internecie, ale także w lokalnych gazetach czy przez biura nieruchomości. Dzięki temu masz szansę znaleźć oferty, które nie są jeszcze szeroko promowane i łatwiej zdobyć to, co faktycznie odpowiada naszym wymaganiom.

Nie oceniaj książki po okładce

Warto wiedzieć, że zdjęcia w ogłoszeniach są przygotowane tak, aby prezentować nieruchomość w jak najlepszym świetle i zachęcić do kupna lub wynajmu jak najwięcej osób. Dlatego też przedstawiane oferty często odbiegają od rzeczywistości. Przedsiębiorcy oferują prawdziwe skarby, a tak naprawdę nieruchomość nie posiada w sobie nic obiecującego. Często też można natrafić na oszustów, którzy po odebraniu kaucji znikają w magiczny sposób. Z tego względu należy zawsze umawiać się na obejrzenie nieruchomości, aby osobiście ocenić jej stan. Nigdy nie powinniśmy polegać jedynie na tym, co przedstawione zostało w ogłoszeniu, gdyż możemy się mocno rozczarować. Poza tym na żywo o wiele łatwiej jest ocenić charakter mieszkania lub domu i czy faktycznie odpowiada on naszym potrzebom.

Pytaj i bądź krytyczny

Podczas oglądania nieruchomości pytaj o wszystko, co cię interesuje – od wieku instalacji, przez sąsiadów, po ewentualne problemy z wilgocią. Lepiej teraz dowiedzieć się o ewentualnych wadach, niż po zakupie i żałować podjętej decyzji. Wybór mieszkania czy domu jest naprawdę ważny. W końcu będziemy w nim spędzać większość naszego czasu. Przed podpisaniem umowy warto także dokładnie obejrzeć mieszkanie. Jeśli posiada ono jakieś zniszczenia, powinny one być zawarte w umowie, aby właściciel nie oskarżył nas o ich spowodowanie. Dokładnie zapoznaj się również z wyposażeniem nieruchomości, jeśli takowe oczywiście posiada. Upewnij się także, że łóżko w sypialni posiada wygodny materac, który zapewnia zdrowy wypoczynek. Możesz też samodzielnie zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże do snu, np. w materac Hilding Fen. Pod tym linkiem: www.hilding.pl znajdziesz jednak o wiele więcej doskonałych produktów sypialnianych.

Negocjuj

Ceny, zwłaszcza w sektorze nieruchomości, rzadko są niezmienne. Jeśli zauważysz jakieś niedoskonałości lub inne czynniki, które mogą wpłynąć na wartość mieszkania lub domu, nie krępuj się negocjować ceny. Przedsiębiorcy nierzadko też zawyżają koszty najmu czy cenę kupna, oczywiście dla własnego zysku. W rzeczywistości jednak istnieje wiele nieruchomości o podobnym standardzie, których cena jest znacznie niższa. Nie decyduj się na dom czy mieszkanie, które ledwo jesteś w stanie opłacić. Zdecydowanie warto negocjować, gdyż żadna nieruchomość nie jest bez wad. Jeśli właściciel jednak pozostaje nieugięty, nie warto tracić na niego czasu. Zaproponuj wynajem/kupno za konkretną cenę, oczywiście zgodną ze standardem nieruchomości, lub zdecyduj się na inną ofertę.

Zwracaj uwagę na lokalizację

Ceny domów i mieszkań na obrzeżach miasta są naprawdę zachęcające. Zazwyczaj też cieszą się one lepszym standardem ze względu na nowo powstające osiedla. Warto jednak zastanowić się nad lokalizacją nieruchomości. Przede wszystkim istotna tutaj jest odległość do pracy czy uczelni. Jeśli nie posiadasz auta, problem staje się tym bardziej kłopotliwy, gdyż musimy raczej zdać się na komunikację miejską. Należy zatem zapoznać się z połączeniami komunikacyjnymi w danym mieście. Poza tym warto też sprawdzić, czy w najbliższej okolicy znajdują się sklepy, placówki edukacyjne, apteka, przychodnia.

Poszukiwanie idealnego miejsca do życia to wyzwanie, ale dzięki naszym wskazówkom masz szansę znaleźć to, czego szukasz, w krótszym czasie i bez zbędnych komplikacji. Zdefiniuj więc swoje potrzeby, ustal konkretny budżet, zastanów się nad lokalizacją, a z pewnością znajdziesz nieruchomość, która odpowiada Twoim oczekiwaniom. Powodzenia!