Wątroba stanowi największy gruczoł w organizmie człowieka, a także jest jednym z najważniejszych organów układu pokarmowego. Pełni rolę detoksykacyjną, metaboliczną, filtracyjną i magazynującą. Niestety, jest również narażona na szereg schorzeń, wśród których wymieniamy choroby zakaźne, autoimmunologiczne czy spichrzeniowe. Warto wspomnieć tutaj także o marskości wątroby, która obecnie jest coraz częściej diagnozowana. A co warto o niej wiedzieć?

Czym jest marskość wątroby?

Marskość wątroby to określenie choroby, która może dotyczyć nawet do 10% naszej populacji. Niestety, nie u każdego można ją rozpoznać odpowiednio wcześnie. Wiąże się ona z nieodwracalnymi zmianami, które naruszają prawidłową budowę narządu oraz skutkują utratą pierwotnych funkcji. Mowa tutaj o poważnych uszkodzeniach miąższu, a to wiąże się z przekształceniem tkanek w formę bliznowatą. W końcu wątroba ulega całkowitemu zwłóknieniu i dzieli się na pojedyncze guzki. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia tego przewlekłego schorzenia zalicza się:

 • nadużywanie alkoholu oraz przewlekłe infekcje wirusami zapalenia wątroby typu B lub C,
 • autoimmunologiczne zapalenie wątroby,
 • przewlekłe choroby dróg żółciowych powodujące cholestazę,
 • toksyny, niektóre leki i środki chemiczne,
 • niektóre wrodzone i nabyte choroby metaboliczne, takie jak np. cukrzyca czy otyłość.

Jak objawia się marskość wątroby?

Marskość wątroby - jakie są najczęstsze objawySzacuje się, że u ok. 30-40% chorych marskość początkowo przebiega bezobjawowo. Wówczas jest wykrywana przypadkowo, np. podczas badań czy operacji. U pozostałej części można wyróżnić objawy ogólne, takie jak osłabienie, utrata apetytu czy koncentracji, a także stany podgorączkowe. Warto tutaj wspomnieć także o problemach ze snem wynikających z zaburzenia sekrecji oraz metabolizmu metioniny w wątrobie. Aby móc się wyspać warto nie tylko kontrolować parametry wątroby oraz brać leki, ale także skomponować komfortowe łóżko. Może ono składać się z wysokiej jakości podłoża do spania dostępnego na https://hilding.pl/ oraz akcesoriów sypialnianych. Znajdziemy je w sklepie internetowym Sleeping house, który ma w swojej ofercie także materace Hilding Modern. Mogą się również pojawić zaburzenia czynności wątroby, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. Za takie stany uważa się krwawienie z przewodu pokarmowego, pogorszenie stanu psychicznego czy przykry zapach oddechu. Wskazaniem do wykonania dodatkowych badań mogą być także inne objawy. A jakie?

Objawy skórne

Marskość wątroby może pojawiać się także poprzez zmiany skóry. Najczęściej mowa tutaj o żółtaczce, której pojawienie się znacząco pogarsza rokowania. Do innych objawów zalicza się świąd skóry, zmiany naczyniowe o charakterystycznym kształcie czy tzw. “głowa meduzy”, czyli poszerzone naczynia żylne na skórze brzucha wokół pępka.

Objawy ze strony układu pokarmowego

Przy marskości wątroby pojawiają się również objawy ze strony układu pokarmowego. Można tutaj mówić o typowych i niespecyficznych, takich jak biegunki, wzdęcia, nudności czy wymioty. Jednak pojawia się także pobolewanie w prawej okolicy podżebrowej, wodobrzusze czy powiększenie wątroby wraz ze śledzioną.

Objawy ze strony układu endokrynologicznego

W tym przypadku marskość wątroby może objawiać się poprzez wystąpienie cukrzycy czy hipogonadyzmu. U mężczyzn może to być zanik jąder, utrata libido i impotencja, a u kobiet – zaburzenia miesiączkowania lub jej brak. Warto tutaj także wspomnieć o feminizacji u mężczyzn, czyli utracie owłosienia oraz hirsutyzmie u kobiet, który objawia się poprzez owłosienie twarzy czy klatki piersiowej.

Na czym polega rozpoznawanie marskości wątroby?

W rozpoznaniu marskości wątroby z pewnością pomogą badania laboratoryjne. Do nich zalicza się podstawowa morfologia krwi, gdyż na marskość może wskazywać małopłytkowość i niedokrwistość. Dodatkowo przeprowadza się badania:

 • aktywności enzymów wątrobowych – zaniepokoić nas może zwiększony poziom ALT, AST czy ALP,
 • poziomu glukozy we krwi – tutaj objawem marskości może być hipo- lub hiperglikemia,
 • stężenia bilirubiny – czasem mamy do czynienia tutaj z podwyższeniem stężenia.

Oprócz tego przeprowadza się badanie obrazowe, czyli USG jamy brzusznej, a także badania endoskopowe, histopatologiczne wycinak wątroby, gdyż nie jest możliwe wykonanie biopsji oraz badania z wykorzystaniem elastografii.

Jak przebiega leczenie marskości wątroby oraz jak jej zapobiec?

Wdraża się tutaj leczenie objawowe oraz przyczynowe – polega ono na eliminacji czynnika powodującego marskość wątroby. W przypadku wirusów stosuje się odpowiednie leki, natomiast jeśli chodzi o alkohol, to chory powinien zostać objęty programem terapii uzależnień. Leczenie objawowe opiera się natomiast na poprawie samopoczucia i komfortu życia chorego. A co możemy zrobić dla swojej wątroby, aby uniknąć marskości? Najlepiej:

 • ilość spożywanego alkoholu,
 • zadbać o zdrowe odżywianie oraz ograniczenie cukru czy tłuszczu,
 • rzucić palenie, gdyż każdy papieros dostarcza wielu toksyn, z którymi wątroba musi się uporać,
 • używać prezerwatyw w celu uniknięcia wirusa zapalenia wątroby typu B, który przenosi się podczas stosunku płciowego,
 • korzystanie z wysokiej jakości usług medycznych i kosmetycznych, aby uniknąć wirusa zapalenia wątroby typu C.

Niestety, nie ma sposobu na całkowite wyleczenie marskości wątroby. Można tutaj jedynie stosować odpowiednią dietę oraz zaniechać złych nawyków, aby spowolnić jej rozwój. Warto zatem już dziś zadbać o swój styl życia!