Sen jest niezwykle ważną czynnością, którą wykonujemy przez całe swoje życie. Pozwala zachować zdrowie, dobre samopoczucie oraz nabrać siły na kolejny dzień. Jednak aby móc czerpać garściami korzyści, jakie płyną z efektywnego snu, warto najpierw wybrać dla siebie odpowiedni materac. Dlaczego? Ponieważ to właśnie on umożliwia nam prawidłowe i wygodne wysypianie się. Jak to zrobić?

Na co zwracać uwagę wybierając materac?

Niezwykle istotne w czasie wyboru materaca do spania jest jego indywidualne dopasowanie do naszych potrzeb. Oznacza to, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy:

  • śpimy sami czy z partnerem, ponieważ ma to wpływ na szerokość materaca,
  • materac ma odpowiednią wysokość, która zależy od rodzaju łóżka oraz stelaża,
  • twardość materaca jest odpowiednia,
  • mamy alergie oraz dolegliwości ze strony kręgosłupa,
  • materac jest przeznaczony dla dorosłego czy dla dziecka.

Materac piankowy – cechy

Materac piankowy czy lateksowy - jaki wybrać?Na rynku szeroko dostępne są materace piankowe. Ich popularność wynika z wkładu składającego się z innowacyjnej pianki, która charakteryzuje się przede wszystkim niezwykłą lekkością. Umożliwia to łatwe obracanie materaca oraz jego transport. Ponadto materac do łóżka składający się z pianki jest wysoce elastyczny, a przez to bardzo komfortowy.  Jego trwałość sprawia, że odkształcenia nie pojawiają się na przestrzeni lat, dzięki czemu dłużej zachowuje swoje właściwości. Wyjątkową cechą materacy piankowych jest idealne dopasowywanie się do ciała, przez co odpowiednio stabilizuje kręgosłup, zapewniając mu fizjologiczne ułożenie. Materace piankowe mogą w swoim składzie mieć różne pianki, między innymi piankę termoelastyczną (reagującą na temperaturę ciała człowieka, a także na nacisk) oraz wysokoelastyczną (gwarantującą trwałość, twardość, elastyczność oraz sprężystość).

Materac lateksowy – cechy

Materace lateksowe posiadają zbliżone właściwości do materacy piankowych, jednak wyróżnia je niezwykła antyalergiczność. To właśnie dzięki niej wewnątrz materaca nie rozwijają się pleśnie, bakterie, grzyby oraz innego rodzaju alergeny. Sam wkład materaca posiada porowatą strukturę, która zapewnia higieniczność poprzez prawidłową cyrkulację powietrza oraz zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci wewnątrz. Ta różnica sprawia, że materac ten jest polecany alergikom, ale nie tylko. Każdy, kto chce zapewnić sobie najwyższy poziom higieniczności może zaopatrzyć się w ten model. Warto jednak wiedzieć, że są one droższe od materacy piankowych oraz o wiele cięższe.

Odpowiedni materac to wybór na lata, dlatego warto dobrze zastanowić się, jaki model będzie dla nas najlepszy. Twardość, stan zdrowia czy szerokość materaca to jedne z wielu parametrów, które powinno się wziąć pod uwagę.