Sen to stan fizjologiczny, który odbywa się w dwóch następujących po sobie fazach – REM i NREM. To właśnie w tym czasie nasze ciało nogę wypocząć i dogłębnie się zregenerować – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o zdrowy sen, czyli taki, który charakteryzuje się wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Oznacza to, że warto już dziś postawić na zdrowy wypoczynek, o który może zadbać m.in. kołdra! Na czym ją wybrać oraz w jaki sposób dopasować ją do pory roku?

Kołdra – jaka ją wybrać?

Kołdry stanowią zbiór produktów, które mają dwie główne funkcje. Po pierwsze, odpowiadają za przyjemne otulenie całego ciała w czasie snu, a po drugie – zapewnia optymalny komfort termiczny. W ten sposób zapobiega ona wychładzaniu się organizmu w zimę, a także nadmiernemu przegrzaniu latem. Uznaje się, że stanowi jedno z najpopularniejszych akcesoriów sypialnianych, jednak wielu z nas wciąż ma problem z ich zakupem. Dlaczego? Jak się okazuje, przy wyborze kołdry należy uwzględnić trzy główne czynniki. Przede wszystkim na komfort snu ma wpływ rozmiar modelu, jaki wybierzemy. Jest to długość i szerokość kołdry. Na współczesnym rynku znajdziemy modele o długości 200 cm, które są uniwersalne i sprawdzają się w każdym łóżku. Jednak ciężej jest nam dopasować szerokość, która może wahać się od 120 do 220 cm. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na łóżko i wybrać kołdrę o 20-40 cm szerszą. Warto jednak zaznaczyć, że zazwyczaj parom dedykuje się o wiele szersze modele, gdyż wówczas kołdra musi otulić nie jedną, a dwie osoby. Inną, ale równie ważną kwestią jest rodzaj wypełnienia. Można go podzielić na:

 • naturalne, składające się z puchu lub pierza, np. gęsiego – tego rodzaju kołdry wyróżniają się właściwościami termoizolacyjnymi, przewiewnością oraz zdolnością do pochłaniania wilgoci ze skóry użytkownika,
 • syntetyczne, składające się, np. z włókien silikonowych – gwarantują antyalergiczne środowisko snu, a także z łatwością można je prać.

Ciekawą kwestią, która w znaczny sposób wpływa na komfort termiczny, jest grubość kołdry, czyli jej gramatura lub stopień klasy ciepła. Czym on jest i jak z uwagi na to możemy podzielić kołdry?

Kołdra a pora roku

Kołdra na każdą porę roku? Sprawdź, którą wybrać!W wielu sklepach znajdziemy kołdry, które mogą sprawdzić się na daną porę roku. Wynika to nie tylko z indywidualnych właściwości wypełnienia, ale także klasy ciepła. Liczbowa skala ciepła to umowna, kilkustopniowa skala ciepła kołdrę, którą można ocenić, grubość oraz właściwości termoizolacyjne, zapewniające komfort termiczny. Inną kwestią jest gramatura, czyli to, ile wypełnienia zastosowana w danym modelu. Zasadniczo, im większa gramatura oraz liczba w skali ciepła, tym kołdra jest cieplejsza. Z uwagi na to, można podzielić kołdry na modele:

 • letnie – cienkie i lekkie, o niskiej klasie ciepła,
 • zimowe – grube i ciężkie, o wysokiej klasie ciepła,
 • całoroczne – grubsze od letnich, ale cieńsze od zimowych, stanowią ich pośrednią wersję, którą zaleca się głównie na wiosnę i jesień, jednak świetnie sprawdzi się przez cały rok!

Warto jednak zaznaczyć, że sama kołdra to nie wszystko – duże znaczenie mają także inne elementy wyposażenia łóżka. A jakie produkty dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych można tutaj wyróżnić?

Materac i akcesoria sypialniane – jak zapewniają komfort snu?

Oczywiście oprócz kolorów, w łóżku powinien znaleźć się materac do spania. Jest to czynnik, który w dużej mierze odpowiada za zdrowy i spokojny sen, przez co w ciągu dnia możemy prawidłowo funkcjonowanie. Jest to możliwe z uwagi na najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz sylwetki, które wynika z idealnego dopasowania się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

 • poduszki – gwarantują wsparcie głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • poduszki i kołdry dla dzieci– modele wyprodukowane specjalnie z myślą o potrzebach i preferencjach najmłodszych,
 • stelaż – stanowi wsparcie dla materaca, a także zwiększa jego żywotność czy higieniczność,
 • pościel – poszewki na poduszkę i kołdrę wykonane z trwałego i bezpiecznego dla zdrowia materiału,
 • prześcieradło – zapobiega zabrudzeniu i zanieczyszczeniu materaca,
 • ochraniacz na materac – w pełni chroni materac przed wilgocią czy alergenami.

Czy aranżacja sypialni ma wpływ na jakość snu?

Kołdra, materac oraz inne akcesoria sypialniane w znacznym stopniu oddziałują na efektywność naszego wypoczynku. Warto jednak zauważyć, że nie stanowią jedynych czynników, które w sypialni mogą korzystnie wpływać na sen. Ku zaskoczeniu wielu z nas – wyróżnić tutaj można również takie kwestie, jak sposób aranżacji sypialni. W dużej mierze sprowadza się to do uwzględnienia odpowiedniego stylu. W komfortowej sypialni najlepiej wykorzystać styl nowoczesny, skandynawski, industrialny czy rustykalny, gdyż bazują one na spokojnych i stonowanych barwach. Wpływają one na emocje człowieka, wyciszając organizm i ułatwiając zasypianie. Do innych, ale nadal ważnych kwestii zalicza się elementy dekoracyjne, takie jak:

 • świece zapachowe – w czasie spalania uwalniają olejki eteryczne, które relaksują organizm, ułatwiając zasypianie,
 • rośliny – w sypialni najlepiej sprawdzą się te, które oczyszczają powietrze i produkują tlen w nocy,
 • zasłony i rolety – ich obecność ogranicza dostęp do światła, przez nie zakłóca ono wydzielania  melatoniny,
 • delikatne i ciepłe oświetlenie – nie wpływa na rytm dobowy,
 • dywany, koce i inne tekstylia – stawiajmy na modele z możliwością wyprania, gdyż mogą one gromadzić kurz, co negatywnie wpływa na jakość i długość wypoczynku.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość oraz długość naszego snu wpływa tak wiele czynników. Jednak nie wszystkie muszą być związane z łóżkiem czy aranżacja sypialni. Odpowiada za nie higiena snu, czyli zbiór zasad, norm oraz zachowań, których wdrożenie w życie korzystnie wpływa na sen. Do nich zaliczyć można m.in. lekkostrawną kolację, zwiększony poziom aktywności fizycznej czy unikanie drzemkę oraz substancji pobudzających w godzinach wieczornych.

Przeczytaj także: