W pierwszych latach swojego życia człowiek intensywnie rozwija się – zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Każdy rodzic chce zapewnić jak najlepsze warunki, jednak często zapominamy o tym, jak ważny jest zdrowy sen naszej pociechy. Zatem, ile powinny spać dzieci oraz jak stworzyć komfortowe warunki do wypoczywania?

Ile powinny spać dzieci? 

Każdy rodzic ma świadomość, że przez pierwsze lata swojego życia, maluszek przesypia większość doby. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile tak naprawdę dziecko powinno spać? Zakłada się, że:

  • niemowlęta (4-11 miesięcy) powinny przesypiać 12-15 godzin na dobę,
  • małe dzieci (1-2 lata) powinny przesypiać 11-14 godzin na dobę,
  • przedszkolaki (3-5 lat) powinny przesypiać 10-13 godzin na dobę,
  • starsze dzieci (6-13 lat) powinny przesyłać 9-11 godzin na dobę.

W tym czasie nie uwzględnia się drzemek, które dziecko również potrzebuje. Jednak, dlaczego warto zwracać uwagę na zdrowy sen dziecka?

Dlaczego sen jest ważny dla dziecka? 

Dlaczego dzieci potrzebują więcej snu?Sen dla każdego człowieka to czas regeneracji pod kątem fizycznym i psychicznym. Wówczas nasz organizm nabiera sił na kolejny dzień. Jednak, dla dzieci to coś więcej, gdyż odpowiada za prawidłowy przebieg intensywnego rozwoju pociechy. Składa się na to m.in.:

  • wzmacnianie układu odpornościowego,
  • pomaganie rozwoju mózgu,
  • ułatwienie przyswajania i zapamiętywania informacji.

W czasie snu wydziela się również hormon wzrostu, przez co organizm rośnie. Z uwagi na wszystkie czynniki – sen jest niezwykle ważny dla dziecka, jednak jak stworzyć wygodne łóżko, które będzie wspomagać zdrowy wypoczynek?

Jak skomponować wygodne łóżko dziecięce?

Najważniejszym element każdego łóżka, w tym łóżka dziecięcego jest materac do spania. To właśnie on odpowiada za właściwe wsparcie dopiero rozwijającego się kręgosłupa. Poprzez wybór właściwego modelu, jesteśmy w stanie zapobiec rozwijaniu się wad postawy. Ponadto pamiętajmy, aby wyposażyć dziecięce łóżko w:

  • wygodną poduszkę i kołdrę,
  • delikatne dla skóry prześcieradło i pościel,
  • wodoodporny ochraniacz na materac.

Dobrym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w zabawki do usypiania. Są to produkty bezpieczne, które emitują kojący szum, ułatwiający dziecku zasypianie.

Rodzice zawsze chcą zapewnić swojemu dziecku dobrą przyszłość i prawidłowy rozwój. Z uwagi na to inwestujemy w liczne przedmioty, które wspomagają rozwój umysłowy i fizyczny dziecka. Jednak nie zapominajmy również o wygodnym łóżku i zdrowym wypoczynku.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: