Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia. Oznacza to, że już dziś warto zadbać o warunki, w jakich wypoczywamy. Najważniejszą kwestię stanowi tutaj łóżko, jednak nie bez znaczenia są dodatki i dekoracje. A o czym powinniśmy pamiętać przy urządzaniu sypialni?

Po pierwsze – oświetlenie

W nowoczesnej sypialni najlepiej sprawdzą się duże plafony, metalowe żyrandole czy też oświetlenie nad sufitem napinanym. Dodatkowo można zainwestować w lampy wiszące lub stojące. Jednak najważniejszą kwestią jest tutaj rodzaj żarówki. Powinna mieć ona ciepłą barwę, gdyż wspomaga to relaks, a także nadaje wnętrzu przyjemnej atmosfery. Do oświetlenia sufitowego wystarczą modele 60 W, a do kinkietów – 25 W.

Po drugie – rolety

Światło reguluje nasz cykl dobowy, wpływając na wydzielanie melatoniny. Z uwagi na to warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie sypialni, zwłaszcza w godzinach wieczornych. W tej sytuacji sprawdzą się rolety niemalże całkowicie blokujące światło, np. lamp ulicznych.

5 elementów dekoracji, które poprawią sen!Po trzecie – rośliny

Rośliny również mogą świetnie sprawdzić się w naszej sypialni – wystarczy tylko postawić na odpowiedni gatunek. Najlepiej postawić na aloes zwyczajny, złotowiec, skrzydłokwiat czy sansewierię gwinejską. Wszystko z uwagi na fakt, iż produkują one tlen, a tym samym zwiększają jakość powietrza w sypialni, co korzystnie wpływ na zdrowy sen.

Po czwarte – świece zapachowe

Świece zapachowe świetnie się sprawdza w każdej sypialni. Dają przyjemne ciepło, są źródłem światła, a także uwalniają piękny zapach. Zawarte w nim olejki eteryczne najczęściej mają działanie uspokajające i relaksujące, dzięki czemu ułatwiają zasypianie. Wpływa  to korzystnie na jakość, a także długość wypoczynku. Co więcej, świeczki na prezent to idealny pomysł, niezależnie od płci czy wieku!

Po piąte – koc

Koc bawełniany, polarowy czy z mikrofibry to ważny element sypialni, który wpływa na komfort snu. Umieszczając go pod prześcieradłem lub na sobie, w korzystny sposób wpływa na komfort termiczny, tym samym zapobiegając wychłodzeniu się organizmu w czasie zimowych nocy.

Jak skomponować łóżko, aby się wyspać?

Najważniejszym elementem wpływającym na zdrowy i spokojny sen jest materac. Stanowi on unikalny produkt, który dzięki wyjątkowym właściwością oraz budowie potrafi idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała. Dodatkowo wyróżnia się on licznymi cechami, takimi antyalergiczność, higieniczność oraz odpowiednią cyrkulację powietrza. Oprócz tego łóżko powinno być również wyposażone w:

  • ergonomiczną poduszkę,
  • ciepłą kołdrę,
  • odpowiednio dopasowaną pościel,
  • solidny stelaż,
  • delikatne prześcieradło.

Zdrowy sen, czyli taki, po którym budzimy się wypoczęci, zregenerowani i szczęśliwi, jest niezwykle ważny. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na czynniki, które wspomagają zdrowy sen. Do nich zalicza się zarówno materac, jak i poszczególne dodatki.

Przeczytaj także: