Niezależnie od wieku – prawie każdy z nas uwielbia podróżować, poznawać nowe miejsca czy po prostu zrelaksować się gdzieś z dala do domu i codziennych obowiązków. Niestety, często nie jesteś w stanie właściwe wypocząć na wakacjach lub w czasie podróży służbowej. A jak spać, aby się wyspać poza domem? Oto kilka sprawdzonych sposobów, na bezsenność w nowych miejscach!

Dlaczego sen jest ważny? 

Każdy z nas przeznacza ⅓ swojego życia na sen. Właśnie dlatego warto już dziś zadbać o zdrowy i spokojny sen! Charakteryzuje się on wysoką jakością, a także odpowiednią długością i głębokością. Możemy go z łatwością rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci, pełni energii oraz w dobrym humorze. A dlaczego sen jest tak ważny? Jak się okazuje, ma on niezwykle ważny wpływ na właściwe funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia i to zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Oprócz tego gwarantuje właściwą regenerację oraz korzystnie wpływa na pracę wielu układów, w tym:

  • układu pokarmowego,
  • układu nerwowego,
  • układu krwionośnego.

Na zdrowy sen wpływa wiele czynników, a najważniejszym z nich jest odpowiednio skomponowana sypialnia. Powinna być ona wyposażona w łóżko, które uwzględnia wygodne podłoże do spania. Dla dorosłych są to różnego rodzaju materace uwzględniające osobie potrzeby i preferencje, a dla dzieci – materace dziecięce. Ich ofertę znajdziesz tutaj: https://sennamaterace.pl/21-materace-dzieciece. Oprócz tego warto postawić na unikalne poduszki i kołdry.

Jak pokonać bezsenność poza domem?

Jak spać aby się wyspać poza domemNie da się zaprzeczyć – nic nie jest w stanie zastąpić własnego łóżka, w którym czujemy się bezpiecznie i komfortowo. Co więcej, jest ono idealnie dopasowane do naszych osobistych potrzeb i preferencji. Jednak jadąc w inne miejsce, możemy postawić na kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam pokonać bezsenność, zwłaszcza w pierwszą noc. Do najlepszych metod zalicza się:

Po pierwsze – opaska na oczy

W nowym miejscu może być zbyt jasno, np. przez sąsiadujące z oknem lampy uliczne. Nadmiar światła negatywnie oddziałuje na melatoninę, prowadząc do zahamowania jej produkcji. Właśnie dlatego warto zabrać ze sobą nieprześwitującą opaskę na oczy!

Po drugie – stopery do uszu

Zarówno w czasie podróży, jak i w nowym miejscu mogą towarzyszyć nam niekoniecznie pożądane dźwięki. Nadmierna stymulacja sensoryczna w postaci niepożądanych dźwięków utrudnia, a nawet uniemożliwia zasypianie. Właśnie dlatego warto zakupić dodatkowo stopery do uszu, które ogranicza nadmiar bodźców i pozwolą nam spokojnie zasnąć!

Po trzecie – delikatne źródło światła

Wielu z nas boi się ciemności, a czasem w nowym miejscu jest zbyt ciemno, przez co mózg tworzy irracjonalne scenariusze wzbudzające w nas strach. Zatem nie zaszkodzi zabrać ze sobą delikatnego źródła światła, np. w postaci lampeczek na baterię. Delikatna łuna oświetli pokój, dając nam poczucie bezpieczeństwa, ale nie zakłóci zdrowego snu.
Zioła na sen to popularne rozwiązanie, które stosujemy, śpiąc poza domem. Mają one działanie relaksujące, odprężające, uspokajające i nasenne. Za najlepsze zioła na sen uważa się melisę, kozłka lekarskiego, szyszkę chmielu, lawendę czy męczennicę. Możemy wypić przyrządzony z nich napar lub wykorzystać gotowe mieszanki

Po piąte – szum

W internecie znajdziemy nagrane dźwięki uspokajającego szumu. Wyróżniamy trzy różne rodzaj – szum biały, różowy i czerwony. Oprócz tego możemy wykorzystać szum morza czy szum deszczu. Pozwalają one zniwelować niechciane dźwięki z otoczenia, a także ułatwiają zasypianie zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.

Po szóste – materace nawierzchniowe 

Czasem za bezsenność odpowiedzialne jest podłoże do spania, na jakim wypoczywamy. Możemy temu zapobiec poprzez materace nawierzchniowe, które są cienką pata z wypełnieniem piankowym. Ich budowa umożliwia łatwe rolowanie i transportowanie. W ten sposób są w stanie zapewnić komfortowy i higieniczny wypoczynek wszędzie!

5 sposobów na zaśnięcie poza domem

Brak komfortu podczas zasypiania w nowym miejscu odczuwa wielu z nas. Jeśli często podróżujemy lub po prostu chcemy wyjechać na wakacje i wypocząć, to warto zadbać o właściwy wypoczynek w nowym miejscu. Oto kilka sposobów na łatwiejsze zasypianie poza domem:<

  • własna poduszka – często znajomy zapach może pomóc nam szybciej zasnąć, gdyż pozwala przekonać mózg do tego, że tak naprawdę nie znajdujemy się poza domem, tylko we własnym łóżku,
  • wybór odpowiedniego hotelu – pokój, w którym będziemy spać, powinien choć trochę przypominać naszą sypialnię, przez co ułatwi nam zasypianie,
  • odstawienie przynajmniej na godzinę przed sten telefonu czy komputera – emitują niebieskie światło negatywnie wpływające na zdrowy sen,
  • ciepły prysznic przed snem – umożliwia zrelaksowanie się, co w znaczący sposób ułatwia zasypianie,
  • klimat miejsca, w którym śpimy – zadbajmy, aby w pokoju było ok. 18 stopni Celsjusza, gdyż w tej temperaturze dorosły człowiek najlepiej się wysypia.

Wielu z nas ma problem z właściwym przespaniem pierwszej nocy w nowym miejscu. Niezależnie od tego, ile mamy lat oraz gdzie jesteśmy – warto stosować się do wyżej wymienionych kwestii, które faktycznie mogą nam pomóc!

Przeczytaj także: