Długotrwały stres wpływa destrukcyjnie zarówno na sferę funkcjonowania psychicznego, jak i fizycznego. Niezwykle ważne jest to, aby w swojej codziennej rutynie umiejscowić czas na odpoczynek. Jakie sposoby na relaks można z powodzeniem stosować bez konieczności wychodzenia z domu?

Czym jest stres i jak wpływa na zdrowie?

Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu, która nie musi wiązać się z negatywnym wpływem na samopoczucie. Polega na tym, że w odpowiedzi na bodziec interpretowany jako zagrożenie współczulny układ nerwowy ulega pobudzenia oraz uwalniana jest kortykoliberyna. Hormon ten pośrednio wywołuje reakcję stresową poprzez zainicjowanie wydzielania adrenaliny i noradrenaliny. Do najczęściej występujących objawów reakcji stresowej zalicza się przyspieszony oddech, wzmożoną potliwość, biegunki i silne rumieńce. Sporadyczny stres jest zupełnie naturalny i dotyczy każdego człowieka. Jednak jeśli jest on przewlekły, może wiązać się z przykrymi konsekwencjami dla zdrowia. Jakie choroby mogą zostać wywołane przez skrajny stres?

  • Migreny i bóle głowy o podłożu napięciowym;
  • schorzenia w obrębie układu oddechowego, a u osób cierpiących dotychczas na astmę — widoczne zaostrzenie objawów;
  • zawał mięśnia sercowego, udar niedokrwienny lub krwotoczny;
  • bóle mięśniowe i znaczne osłabienie;
  • zaburzenia funkcjonowania psychicznego — m.in. depresja, zaburzenia lękowe, problemy z koncentracją.

Odpoczynek, jako kluczowy element satysfakcjonującego życia

Najlepsze sposoby na relaksProwadzenie stresującego trybu życia i ignorowanie konieczności odpoczynku to często powielane błędne koło. Jeśli organizm jest przemęczony i wyczerpany, reakcje stresowe przybierają na sile — tym samym pogarszając samopoczucie. Aby unikać problemów o podłożu stresogennym, należy traktować relaks jako nieodłączny element codziennego funkcjonowania. Korzystnym rozwiązaniem będzie oczywiście aktywny wypoczynek, jednak nie jest to jedyna opcja. Również bez opuszczania własnych, bezpiecznych czterech ścian, można zadbać o regenerację ciała i umysłu.

Sposoby na aktywny odpoczynek w domu

Warto pamiętać o tym, że idealny sposób na relaks w domu będzie inny dla każdej osoby. Istnieją jednak pewne uniwersalne propozycje, od których można zacząć poszukiwania aktywności dopasowanej do własnych potrzeb. Ruch to zawsze dobra propozycja, która nie tylko umożliwi zrelaksowanie się, ale również korzystnie wpłynie na zdrowie. W zaciszu domowym można zredukować stres i pobudzić wydzielanie endorfin przy pomocy jedynie maty do ćwiczeń i pozytywnego nastawienia. Joga, pilates czy taniec to tylko niektóre ze sportów doskonale sprawdzających się dla osób, które nie lubią chodzić na siłownię, a po wyczerpującym dniu pracy pragną odreagować przeżyty stres i wyrzucić z siebie nieprzyjemne emocje.

Hobby sposobem na relaks

Jednak nie tylko sport może być relaksującym hobby. Czas wolny, spędzany w domu można przeznaczyć na rozwijanie swoich zainteresowań i zwiększanie wiedzy w pożądanych dziedzinach. Czytanie książek, oglądanie webinarów i branie udziału w spotkaniach online mogą być doskonałym sposobem na odcięcie się od stresującego środowiska pracy, szkoły bądź uczelni. Niektóre aktywności mogą też pozwalać na upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu. Regularne gotowanie ciekawych dań to nie tylko sposób na odstresowanie, ale również okazja do zadbania o swoje zdrowie poprzez przygotowywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków. Dom jest też miejscem, w którym popołudniami spotyka się cała rodzina. Relaks w gronie najbliższych — z ciepłą herbatą, puzzlami czy ulubionym serialem może dla niektórych osób okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak zaaranżować w domu przestrzeń do odpoczynku?

Chcąc z domowego odpoczynku stworzyć codzienny rytuał, warto zaaranżować przestrzeń w sposób, który będzie sprzyjał wyciszeniu i relaksowi. Jakie pomysły warto wykorzystać, aby stworzyć idealny wypoczynkowy kącik?

  • Duża ilość zieleni — kwiaty sprzyjają wyciszeniu i nadają pomieszczeniu przytulnego wyglądu. Rośliny na parapecie, regale, duże zielone kwiaty ustawione w oknach i niewielkie roślinki na biurku, mogą wpłynąć na poprawę zdolności koncentracji i umożliwić szybsze odreagowanie napięcia po stresującym dniu.
  • Kącik czytelnika — osoby, które w wolnym czasie lubią czytać książki, mogą zdecydować się na zainwestowanie w wygodny, bujany fotel i przyjemne w dotyku koce oraz poduszki. W komplecie ze świeczką o przyjemnym zapachu i ulubioną herbatą możliwe będzie zorganizowanie idealnego, relaksacyjnego wieczoru.
  • Dobrze zorganizowana sypialnia — dużą część odpoczynku w domu stanowi sen. Ważne jest więc przemyślane zaaranżowanie sypialni, a w szczególności — wybranie materaca piankowego, którego twardość będzie dopasowana do wagi użytkownika.

Czy warto stosować techniki relaksacyjne?

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które są w swoim życiu narażone na duże natężenie stresu, może się okazać nauka technik relaksacyjnych. Nieskomplikowane ćwiczenia oddechowe, wizualizacje przyjemnych sytuacji, zadania mające na celu rozluźnienie poszczególnych partii mięśniowych to sposoby, które dobrze wpłyną na komfort funkcjonowania zarówno osób cierpiących na obniżenie nastroju wywołane stresem, jak i tych zmagających się z nadmiernymi napięciami w różnych częściach ciała i dolegliwościami bólowymi.

Odpoczynek jest bardzo ważną częścią życia każdego człowieka. W zaciszu domowym można znaleźć wiele przyjemnych sposobów na relaks. Dzięki regularnemu poświęcaniu czasu na hobby, aktywności w gronie rodziny i wyciszające, codzienne rytuały, można nie tylko podnieść jakość swojego życia, ale również korzystnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia organizmu. Warto znaleźć swój idealny sposób na relaks w domowym zaciszu, dzięki któremu możliwe będzie znaczne obniżenie stresu i napięcia — zarówno w ciele, jak i w umyśle.

Przeczytaj także: