Bóle somatyczne to specyficzne dolegliwości, których rozszyfrowanie nie jest takie proste. Są bowiem objawami fizycznymi, które powstają na skutek problemów psychicznych. Czy możliwe jest poradzenie sobie z nimi? Dowiedz się, jaką mogą przybrać formę, a także jak je wyleczyć.

Czym są bóle somatyczne?

Dla niektórych osób bóle somatyczne mogą być czymś nietypowym. Osoba doświadcza dolegliwości, które nie wynikają bezpośrednio z jej stanu zdrowia. Nie można zdiagnozować u niej choroby, której przyczyną byłyby dane objawy. Wynika to z tego, że odczuwanie bólów somatycznych to rodzaj zaburzenia, który sprawia, że u chorego pojawiają się różne nieprzyjemne przypadłości na skutek słabej kondycji psychicznej, a nie typowo fizycznych chorób. Często się zdarza, że pacjent skarży się na ból, którego nie da się wyjaśnić na podstawie przeprowadzonych badań. Bóle somatyczne mogą przybrać różne formy. Ich moc nasila się w stresujących momentach. Na co dzień ich intensywność zmniejsza się na czas snu, jednak samo zlokalizowanie bólu może być trudne, bo nierzadko nawet chory ma problem z jego wskazaniem. Niestety, w tym przypadku tabletki przeciwbólowe najczęściej nie pomagają. Bóle somatyczne mogą pojawić się jako:

  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • zespół jelita drażliwego,
  • ból kręgosłupa,
  • problemy z oddychaniem.

Przyczyny dolegliwości somatycznych

Czym są bóle somatyczne?Na pewno zgodzimy się z tym, że zaburzenia somatyczne to nic przyjemnego. Przeżywanie tego wzbudza w pacjencie nie tylko ból czy dyskomfort, ale i zirytowanie, jako że postawienie diagnozy jest trudne i bardzo często się przeciąga. Brak jednoznacznej odpowiedzi może wywołać niepokój. W wielu przypadkach chory skupia się na objawach fizycznych, nie akceptując, że jego problemy mogą mieć podłoże psychiczne. Takie podejście znacząco opóźnia proces leczenia. Jak jednak powstają takie bóle? Okazuje się, że są na nie narażone szczególnie te osoby, które mają niższą tolerancję na stres. Nierzadko się zdarza, że odczuwają przewlekły lęk, który z czasem wywołuje trwałe zmiany w organizmie. Jeśli nie chcemy w porę sobie z nim poradzić, może objawić się jako somatyczna dolegliwość. Nie bez znaczenia są też współistniejące choroby. Jeśli osoba ma zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, może też odczuwać somatyczne objawy. Przykładowo w przypadku depresji przybierają one postać problemów z układem pokarmowym. Nerwica lękowa zaś objawia się kołataniem serca czy trudnościami z oddychaniem. Co ciekawe, pojawienie się bólów somatycznych może mieć podłoże genetyczne. Równie dużą rolę odgrywają też nasze własne predyspozycje – gdy sami nie potrafimy poradzić sobie z własnymi emocjami, mogą one przeobrazić się w fizyczne dolegliwości.

Jak zdiagnozować bóle somatyczne?

Zostało wspomniane wcześniej, że zdiagnozowanie bólów somatycznych to nie lada wyzwanie. Chorzy najczęściej nie szukają pomocy od razu u psychologów, tylko wpierw udają się do lekarzy rodzinnych. Tam wykonane badania nierzadko nie ukazują niczego niepokojącego, co może wprawić pacjenta w zagubienie. Ważne jest, aby nie zatrzymywać się na tym etapie – porozmawiajmy z lekarzem szczerze o naszych objawach, a on sam będzie mógł zlecić odpowiednie testy, które wykluczą lub potwierdzą daną dolegliwość. Gdy dostaniemy potwierdzenie, że nasz stan nie wynika z przyczyn fizycznych, należy zwrócić się do psychologa.

Jak leczyć bóle somatyczne?

Należy mieć na uwadze, że leczenie zaburzeń somatycznych polega na zwalczaniu psychicznych trudności, a nie fizycznych. Podstawową formą leczenia w tym przypadku jest psychoterapia. Może ona mieć różne formy, na przykład behawioralną lub psychodynamiczną. Wszystko zależy od pacjenta i jego potrzeb. Terapia powinna być przeprowadzona przez profesjonalnych psychoterapeutów, którzy będą mieć stan pacjenta pod kontrolą. Ważne jest, aby podczas sesji chory mógł dotrzeć do źródła problemu i dowiedzieć się, jakie tak naprawdę wydarzenia wywołały w nim tak silny stres. Nierzadko też przepisywane są leki uspokajające czy przeciwdepresyjne w przypadku depresji. Leczenie bólów somatycznych to proces, który może trochę trwać. Warto jednak się na niego zdecydować, ponieważ w międzyczasie możemy nauczyć się naprawdę wiele o samym sobie. Poznamy też sposoby i techniki, za pomocą których będziemy mogli poradzić sobie z nowymi emocjami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której negatywne emocje wracają do nas pod postacią dolegliwości fizycznych.

Jak jeszcze poprawić nasze samopoczucie?

Najbardziej skutecznym narzędziem w leczeniu tego typu zaburzeń jest oczywiście terapia, warto jednak samemu wprowadzić nowe nawyki, za pomocą będziemy mogli poprawić swoje samopoczucie. Bardzo pomocna może okazać się nauka relaksacji i medytacji. To proste metody, za których sprawą możemy się wyciszyć i znacząco zmniejszyć poziom stresu. Kiedy się tak zregenerujemy, łatwiej będzie nam zasnąć. Sen jest również ważny w celu zachowania zarówno fizycznego, jak i psychicznego zdrowia. Jak każdy człowiek potrzebujemy wypoczynku. Z tego względu warto zainwestować w nowy materac, dzięki któremu ten wypoczynek stanie się naprawdę wyjątkowy. Przekonamy się, że materac to prawdziwa inwestycja, gdy przeczytamy artykuł ze strony https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/193_jak-zle-dobrany-materac-moze-wplynac-na-samopoczucie. Następnie nasz własny wymarzony model materaca możemy odnaleźć na witrynie https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200.

Bóle somatyczne to ciężki przypadek. Chory doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, które nie wynikają bezpośrednio z jego badań, dlatego prawidłowe zdiagnozowanie ich może być utrudnione. Wciąż jednak warto spróbować – jeśli zauważymy, że coś z naszym organizmem jest nie tak, udajmy się do lekarza.