Lato to czas wyczekiwany przez wiele osób z niecierpliwością. Niestety przepiękne, upalne dni, wiążą się nieodłącznie z różnymi problemami skórnymi. Oparzenia słoneczne, sucha skóra, trądzik, przebarwienia i podrażnienia są niezwykle uciążliwe. Na szczęście dzięki kilku zdrowym nawykom można im skutecznie przeciwdziałać. Jak dbać o skórę latem, aby zapobiegać najpowszechniejszym problemom dermatologicznym?

Dlaczego ochrona przed słońcem jest tak ważna?

Promienie UV mogą być dla skóry bardzo szkodliwe. Długotrwała ekspozycja na słońce prowadzi m.in. do fotostarzenia się skóry, prowadzi do oparzeń, a nawet zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór! Jakie są najpoważniejsze zagrożenia, które może spowodować nadmiar czasu spędzony na słońcu?

  • Fotostarzenie się skóry – pod wpływem oddziaływania promieni UV skóra szybciej traci elastyczność, powstają zmarszczki, przebarwienia, a dodatkowo tkanki tracą jędrność. Nadmierna ekspozycja na słońce, w szczególności w połączeniu ze słabą dietą i brakiem wypoczynku – np. w wygodnej sypialni wyposażonej w akcesoria sypialniane ze sklepu http://www.sleepinghouse.pl/, w bardzo wysokim stopniu sprzyja postarzeniu się w szczególności dłoni i twarzy.
  • Ryzyko nowotworów – ochrona przeciwsłoneczna pełni najważniejszą rolę w zapobieganiu nowotworom skóry. W widocznym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na czerniaka.
  • Oparzenia słoneczne – opalanie, w szczególności bez zastosowania kremu z filtrem, może bardzo szybko doprowadzić do powstania bolesnych oparzeń. Zaczerwienienie, ból i pęcherze nie tylko bardzo długo się goją, ale często pozostawiają blizny.
  • Osłabienie odporności – skóra, która jest zbyt często poddawana oddziaływaniu promieni słonecznych, staje się zdecydowanie bardziej podatna na infekcje, alergie i problemy dermatologiczne

Nawodnienie to podstawa!

Problemy dermatologiczne latem - jak zadbać o skórę podczas upałówNawodnienie jest niezwykle ważne przez cały rok. Jednak latem pełni szczególnie ważną funkcję. Organizm traci podczas upalnych dni wiele płynów w wyniku intensywnego pocenia się. Pot pozwala bowiem widocznie obniżyć temperaturę ciała. Jednocześnie jednak odwadnia organizm. Jeśli wody będzie zbyt mało, pojawią się pierwsze objawy odwodnienia. Z reguły jest to intensywne pragnienie, zmęczenie, zawrotu głowy, nudności, a w ekstremalnych przypadkach skurcze mięśni, dezorientacja i utrata przytomności.

Jak skutecznie zadbać o odpowiednie nawodnienie? Podstawą jest oczywiście picie dużych ilości wody. Osoby, które mają z tym problem, mogą jeść dużo warzyw i owoców, które przemycają spore ilości płynów. Niewskazane jest stosowanie używek i picie nadmiaru kawy. Szczególną uwagę do kwestii nawodnienia powinny przyłożyć osoby pracujące fizycznie i uprawiające sport. Powinny one nie tylko pić więcej niż inni, ale również więcej odpoczywać. Drzemka w ciągu dnia to doskonały pomysł dla wszystkich osób nadmiernie narażonych na odwodnienie. Jeśli chcesz poznać więcej faktów na temat spania w dzień, przeczytaj tekst https://sleepinghouse.pl/artykul/5-zalet-popoludniowej-drzemki.

Odpowiednia pielęgnacja

Jakie etapy pielęgnacji należy uwzględnić latem, aby mieć piękną i gładką skórę?

  • Oczyszczanie – pierwszym krokiem codziennej pielęgnacji powinno być oczyszczanie. Zwłaszcza latem, kiedy jest nadmiernie produkowane sebum. Stosowanie kosmetyków oczyszczających ma na celu usunięcie nadmiaru oleju, martwych komórek i zanieczyszczeń. Jednak kosmetyki przeznaczone do tego celu nie mogą naruszać naturalnej bariery skóry.
  • Nawilżanie – intensywne pocenie się często wiąże się ściśle z wysuszeniem naskórka. Aby zminimalizować ten problem, należy stosować kremy i żele nawilżające, dzięki którym będzie możliwe uelastycznienie skóry bez jej jednoczesnego obciążenia.
  • Peeling – zastosowanie peelingu 2 razy w tygodniu to optymalna częstotliwość, która umożliwi usunięcie nadmiaru martwego naskórka, oraz odblokowanie porów.
  • Minimalistyczny makijaż – makijaż latem należy ograniczyć do minimum. Podkłady i pudry mogą bowiem blokować pory i utrudniać utrzymanie pożądanego stopnia higieny.

Krem z filtrem

Podstawą letniej pielęgnacji jest regularne stosowanie kremu z filtrem. Jego podstawową funkcją jest chronienie naskórka przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Pośrednio wpływa więc na zredukowanie ryzyka wystąpienia oparzeń słonecznych i raka skóry. Dodatkowo, może widocznie zapobiegać hiperpigmentacji. Promieniowanie UV często staje się bowiem czynnikiem wyzwalającym uwidocznienie przebarwień potrądzikowych lub plam starczych. Dzięki codziennemu nakładaniu kremu SPF równomierny koloryt skóry utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Jest to kosmetyk, który powinien stać się nieodłącznym elementem rutyny pielęgnacyjnej przez 365 dni w ciągu roku! Jednak latem należy wybierać najważniejsze wartości SPF – najlepiej 50.

Jakie materiały sprawdzą się podczas upałów?

Na stan skóry latem, duży wpływ ma rodzaj noszonej odzieży. Najważniejszy jest materiał, z którego poszczególne części garderoby zostały wykonane. Optymalnym wyborem będzie bawełna i len – są to bowiem przewiewne tkaniny, które nie wywołują nadmiernego pocenia się organizmu. Dotyczy to także wyposażenia sypialni. W końcu pościel, prześcieradło i pokrowce na materacach – np. takich jak te pod linkiem https://sleepinghouse.pl/138-materace-180×200 – również mają wpływ na temperaturę i stopień potliwości. Ubrania i akcesoria sypialniane należy regularnie prać. Utrzymanie wysokiego stopnia higieny ogranicza gromadzenie się na skórze zanieczyszczeń, które mogą doprowadzić do powstawania niedoskonałości.

Upalne dni to prawdziwe wyzwanie dla ludzkiego organizmu. Promienie słoneczne zwiększają szybkość starzenia się skóry, a także sprzyjają powstawaniu niedoskonałości i przebarwień. Aby latem uniknąć problemów dermatologicznych, należy regularnie stosować krem SPF, nosić przewiewne ubrania i unikać przebywania na dworze w godzinach południowych i popołudniowych.