Dzisiejszy tryb życia sprzyja powstawaniu wad postawy oraz nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa, które generują ból pleców. Osoby zmagające się z tego rodzaju problemami często stają przed dylematem dotyczącym aktywności fizycznej. Dziś już wszyscy wiedzą, że ruch jest niezbędny do zachowania zdrowego ciała i umysłu. Jednak co zrobić, gdy może się wydawać, że sport tylko zwiększa dyskomfort? Jakie dyscypliny będą najbezpieczniejsze dla chorujących na kręgosłup?

Czy ból kręgosłupa to przeciwwskazanie do uprawiania sportu?

Osoby cierpiące na ból pleców, które chcą uprawiać sport, często uważają, że ich dolegliwości stanowią całkowite przeciwwskazanie do uprawiania sportu. Jednak takie podejście zdecydowanie nie jest sensowne! Choć faktem jest, że istnieją jednostki chorobowe, które wymagają całkowitej rezygnacji z aktywności, większość problemów z kręgosłupem może nawet stać się mniej uciążliwa po podjęciu systematycznego ruchu. Na jakie pytanie należy sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu treningów?

  • Jaka jest przyczyna bólu? – W wielu sytuacjach ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie głębokie, znacznie poprawiają komfort życia osób, które cierpią na ból pleców. Jednak niektóre choroby, takie jak dyskopatia, zapalenie stawów czy poważne skrzywienia kręgosłupa, stanowią przyczynę sugerująca na dostosowanie rodzaju aktywności w porozumieniu z lekarzem lub fizjoterapeutą.
  • Jaki jest stopień nasilenia dyskomfortu? – Intensywność bólu ma duże znaczenie podczas podejmowania decyzji o podjęciu aktywności fizycznej. Jeśli dyskomfort nie pozwala na komfortowe wykonywanie ćwiczeń — konieczne jest skonsultowanie problemu ze specjalistą.
  • Co na ten temat mówi lekarz i fizjoterapeuta? – Przed podjęciem decyzji o uprawianiu sportu warto skonsultować się lekarzem lub z fizjoterapeutą. Specjaliści ocenią sytuację i będą w stanie podpowiedzieć jaką dyscyplinę warto wybrać, aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty.
  • Jakie są indywidualne preferencje? – Szukając odpowiedzi na pytanie, czy ból kręgosłupa jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu, należy wziąć pod uwagę, dyscyplinę dotyczą pływania, a inne biegania.

Osoby zmagające się z bólem pleców, które decydują się na uprawianie sportu, powinny zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa również na innych płaszczyznach życia. Korzystne będzie z pewnością kupienie wygodnego fotela do biura i odpowiednie wyposażenia sypialni. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki materac będzie odpowiedni dla sportowca, przeczytaj artykuł https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/154_materac-dla-sportowca-jakie-powinien-spelniac-wymagania.

Jakie dyscypliny negatywnie wpływają na plecy?

Ból kręgosłupa, a sport — jakie dyscypliny będą najbezpieczniejszeIstnieje szereg aktywności, których powinny unikać osoby zmagające się z bólem pleców. Należy do nich m.in. podnoszenie ciężarów. Wizyty na siłowni nie są bezwzględnie zakazane, ale powinny odbywać się pod okiem trenera, który będzie na bieżąco kontrolował poprawność ruchów. Zwiększanie obciążenia powinno następować stopniowo, a najlepszym rozwiązaniem byłoby ukierunkowanie treningów na zwiększanie precyzji i pracę nad techniką. Dużym obciążeniem mogą być też sporty, które wymagają dużej ilości skoków i wyskoków. Nie są one dobrym wyborem dla osób zmagających się z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Do tego rodzaju należy m.in. siatkówka i koszykówka. Te dyscypliny mogą przyczynić się do urazów dysków i poważnych przeciążeń mięśni. Złym pomysłem będą też długodystansowe biegi, skoki do wody oraz sporty kontaktowe.

Aktywność dla osób z bólem kręgosłupa — co warto wybrać?

Czasem ból kręgosłupa i aktywność fizyczna nie idą w parze. Jednak po rozsądnym wyborze dyscypliny dopasowanej do indywidualnych potrzeb danej osoby, można pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i zmniejszyć intensywność bólu pleców. Jaki rodzaj ruchu będzie najbezpieczniejszy dla kręgosłupa?

  • Joga — to doskonała aktywność dla wszystkich osób, których celem jest poprawa postawy, wzmocnienie mięśni i zyskanie większej elastyczności. Ćwiczenia wykonywane ze świadomością swojego ciała są w stanie nie tylko wzmocnić mięśnie pleców, ale również zredukować stres! Najlepsze efekty można osiągnąć poprzez uczestnictwo w specjalnych, grupowych zajęciach skoncentrowanych na zdrowiu kręgosłupa.
  • Pływanie — jest niezmiennie od wielu lat dyscypliną, która jest polecana na ból kręgosłupa. Przebywanie w wodzie znacznie redukuje obciążenie i nie nadwyręża stawów. Na basenie można bezpiecznie wykonywać nawet intensywne ćwiczenia bez ryzyka zwiększenia dolegliwości bólowych.
  • Pilates — to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni głębokich — a to właśnie one odpowiadają za stabilizację kręgosłupa. Poprawne wykonywanie ćwiczeń prowadzi do zwiększenia siły, poprawienia postawy, a także zwiększenia elastyczności. Efekty, które można osiągnąć dzięki regularnym treningom, są podobne do tych, które można wypracować, ćwicząc jogę.
  • Jazda na rowerze — nie wpływa negatywnie na kręgosłup pod warunkiem wyboru odpowiedniego roweru. Powinien być skonstruowany tak, aby użytkownik mógł podczas jazdy utrzymywać prawidłową pozycję. Wysiłek podczas jazdy rowerem wzmacnia kondycję, a jednocześnie nie odbija się negatywnie na stanie stawów.
  • Nordic walking — osoby chorujące na kręgosłup nie mogą biegać. Nordic walking stanowi ciekawą alternatywę. Podczas tej aktywności możliwe jest widoczne wzmocnienie mięśni pleców bez zwiększenia dyskomfortu.

Plecy sportowca — jak wspierać ich zdrowie?

Aby plecy sportowca były zdrowe, należy dbać o regularne rozciąganie mięśni. Bardzo ważne jest też wzmacnianie mięśni głębokich oraz dbanie o prawidłową technikę wykonywania wszelkich ćwiczeń. Kluczem do sukcesu jest także zapewnienie ciału odpowiedniej ilości relaksu! W tym celu warto dobrze wyposażyć sypialnię — przede wszystkim w wygodny materac, taki jak jeden z asortymentu https://sennamaterace.pl/114-materace-100×200 – i na co dzień troszczyć się o higienę snu. Gdy już pojawi się ból pleców, nie należy czekać, aż dyskomfort ustąpi samoczynnie. Zdecydowanie lepsze dla zdrowia będzie niezwłoczne udanie się do fizjoterapeuty.

Ból pleców nie stanowi jednoznacznego przeciwwskazania do uprawiania sportu. Ważne jest jednak wybranie odpowiedniej dyscypliny, prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia.

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?