Wiele osób życie w ciągłym biegu. Ich dzień rozpoczyna się od szybkiego przygotowania do pracy czy szkoły, później następuje kilka godzin ogromnego skupienia i często stresu. W międzyczasie trzeba wykonać codzienne obowiązki domowe czy iść na zakupy spożywcze. Warto po takim intensywnym dniu znaleźć, choć chwilę czasu na relaks i odpoczynek. Różni ludzie mają różne sposoby na to, aby się odprężyć. Możesz poczytać książkę, obejrzeć serial czy iść na spacer. Świetnym sposobem na odpoczynek jest również kąpiel, ale nie taka zwykła! Poznaj przepis na aromatyczne odprężenie!

Jak aromaty wpływają na zdrowie człowieka?

Olejki eteryczne zawierają składniki, które mogą mieć różne korzystne właściwości zdrowotne. Niektóre z nich mogą mieć działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co oznacza, że mogą pomóc w leczeniu infekcji i stanów zapalnych. Jest to bardzo ważne w okresie zimowym, kiedy częściej występują różne choroby. Inne olejki eteryczne mogą mieć właściwości uspokajające, np. lawendowy lub pobudzające, np. cytrusowe. To może pomóc w regulacji nastroju i poprawie jakości snu. Niektóre olejki eteryczne mogą również pomóc w leczeniu bólu i napięcia mięśniowego, np. olejek z mięty pieprzowej. Warto pamiętać, że każdy olejek eteryczny ma inne właściwości i może mieć różne działanie na różne osoby. Ważne jest, aby dobierać olejki eteryczne odpowiednio do swoich potrzeb i zawsze uważać na ewentualne przeciwwskazania.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia - poznaj przepis na aromatyczny relaksAromaterapia to metoda leczenia, w której używa się olejków eterycznych, czyli naturalnych substancji o zapachach pozyskiwanych z różnych roślin i owoców. Olejki eteryczne są uważane za naturalne leki i są stosowane w celu leczenia różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych. Aromaterapia jest uważana za alternatywną metodę leczenia, która może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia. Olejki eteryczne są najczęściej stosowane poprzez inhalację, masaż lub kąpiel. Aromaterapia może być skutecznym sposobem na redukcję stresu. Niektóre olejki eteryczne, takie jak lawenda, melisa i neroli, są uważane za szczególnie skuteczne w łagodzeniu stresu i niepokoju. Możesz wdychać te olejki, stosować je w postaci kąpieli lub masażu.

Jakie olejki można wyróżnić i jakie są ich właściwości?

Istnieje wiele różnych olejków eterycznych, każdy z nich ma swoje własne unikalne właściwości i zastosowania. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych przykładów:

  • olejek eteryczny z lawendy – ma działanie uspokajające i relaksujące, może być stosowany do leczenia bezsenności i stresu. Dodatkowo może być stosowany przy terapii leczenia depresji i stanów lękowych. Często stosowany jest również podczas bólu głowy, ponieważ ma właściwości zmniejszające te dolegliwości.
  • olejek eteryczny z mięty pieprzowej – ma działanie odświeżające i pobudzające, może być stosowany do leczenia bólu głowy i zmęczenia. Ma również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Jest bardzo pomocy przy różnych infekcjach, które dotyczą górnych dróg oddechowych. Może łagodzić również kaszel, katar i przeziębienie.
  • olejek eteryczny z rozmarynu – ten olejek świetnie pobudza i odświeża. Może być stosowany do leczenia zmęczenia i senności. Jest również często wykorzystywany jako lekki środek przeciwbólowy.
  • olejek eteryczny z eukaliptusa – ma działanie odkażające i przeciwzapalne oraz może być stosowany do leczenia chorób górnych dróg oddechowych. Eukaliptusowy olejek ma również działanie wykrztuśne, więc świetnie nada się do stosowania w trakcie choroby, kiedy towarzyszy nam duży kaszel. Jeśli chcesz się rozluźnić, to ten olejek również świetnie się do tego nada. Możesz wlać kilka kropel do wanny wypełnionej wodą i cieszyć się jego pięknym zapachem!
  • olejek eteryczny z cynamonu – nie jest on dość powszechny, ale ma świetne właściwości! Przede wszystkim ma działanie rozgrzewające i pobudzające, ale może być stosowany do leczenia chorób układu oddechowego i do poprawy koncentracji.

Olejki eteryczne mają naprawdę różne zastosowania i właściwości. Warto stosować je w codziennym życiu, ponieważ często mogą działać podobnie jak leki, jednak są wykonane z naturalnych składników. Nie mówimy tutaj o kompletnym zastąpieniu tabletek i innych preparatów leczniczych, lecz o spróbowaniu olejku lawendowego, jeśli nie możesz zasnąć lub olejku z cynamonu, jeśli potrzebujesz rozgrzać swoje ciało. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych skutków, to masz jeszcze inne warianty do wyboru!

Jak aromatycznie się zrelaksować?

Aby zrelaksować się za pomocą różnych aromatów, możesz wypróbować kilka prostych sposobów:

  • użyj olejków eterycznych – wdychanie olejków eterycznych, takich jak lawenda, eukaliptus lub kamfora, może pomóc Ci się zrelaksować. Możesz dodać kilka kropli do dyfuzora lub do miski z ciepłą wodą i wdychać opary.
  • zrób kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych – świetnym sposobem na rozluźnienie będzie również wzięcie gorącej kąpieli z dodatkiem różnych olejków, takich jak lawenda czy eukaliptus. Upewnij się jednak wcześniej, czy mogą mieć one bezpośredni kontakt ze skórą!
  • stosuj kosmetyki zapachowe – możesz używać kremów lub olejków do ciała, zawierających olejki eteryczne, aby cieszyć się relaksującym zapachem przez cały dzień.
  • zapachowe świece – doskonałym pomysłem na relaks i rozluźnienie jest zapalenie świec o zapachach, które mają właśnie takie zastosowanie. W tym przypadku najpopularniejszym będzie oczywiście lawenda.
  • uprawiaj zioła – rośliny takie jak mięta, rozmaryn lub szałwia mogą mieć relaksujące właściwości, gdy są hodowane w domu. Możesz też suszyć liście tych roślin i używać ich do tworzenia herbat ziołowych lub do wdychania oparów. Dodatkowo będą idealnym dodatkiem do Twoich dań!

Przeczytaj także: