Aktywność fizyczna powinna być wykonywana przez nas w sposób przemyślany i odpowiedzialny. Zalicza się do tego nie tylko odpowiednie przygotowanie do treningu, ale i zaopiekowanie się ciałem po intensywnym wysiłku. Te działania są bardzo ważne, ponieważ pomagają nam uniknąć kontuzji. Co jeszcze warto robić, aby zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji? 

Jakie kontuzje zdarzają się najczęściej? 

Do najczęstszych zranień, jakie mogą przydarzyć nam się podczas ćwiczeń samemu bądź na siłowni, zaliczają się: stłuczenia, przeciążenie mięśni, naciągnięcia ścięgien, bóle kolan oraz pleców. Źle przeprowadzony trening może ponadto przyczynić się do wystąpienia zakwasów.

Dobrane ćwiczenia

Nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna jest dla nas zdrowa – to nie znaczy jednak, że gdy ćwiczymy, nie stanie się nam nic złego. Kontuzje i urazy mogą znacząco uprzykrzyć nam życie i wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie. Aby tego uniknąć, musimy ćwiczyć w bezpieczny dla nas sposób. Oznacza to, że ćwiczenia powinny być dopasowane do naszych możliwości – nie skazujmy się na najcięższe aktywności, jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sportem. Przykładowo, gdy wiemy, że mamy problem ze stawami, nie wybierajmy serii treningowej, która narazi tę część ciała na dyskomfort. W pierwszej kolejności zacznijmy od prostych ćwiczeń – stopniowo będziemy mogli rozwijać swoje umiejętności.

Rozgrzewka

Chcąc zlikwidować ryzyko kontuzji, nie możemy zapomnieć o podstawowych elementach treningu. Jednym z nim jest rozgrzewka, od której powinniśmy zaczynać każdą aktywność. Rozgrzewka ma za zadanie przygotować nas do intensywnego wysiłku. Wystarczy nawet kilkanaście minut, aby stopniowo rozgrzać nasze ciało. Niezwykle ważne jest też rozciąganie – takie ćwiczenia pomogą nam z obciążeniem ciała i ochronią przed nieprzyjemnymi dolegliwościami jak na przykład skurcze.

Regeneracja mięśni po treningu 

Jak uniknąć kontuzji?Idealny plan treningowy zaczyna się od rozgrzewki, a kończy na regeneracji mięśni po treningu. Są to dwa elementy, bez który nie da się przeprowadzić bezpiecznego treningu. Gdy rozgrzewka przystosowuje nasze ciało do wysiłku, regeneracja pozwala mu dojść do siebie. To idealny moment na to, aby uspokoić oddech, rozciągnąć mięśnie i wyciszyć się na chwilę. Ćwiczenia regenerująca pomogą nam zachować równowagę między wysiłkiem a odpoczynkiem, a do tego zminimalizują szanse na pojawienie się zakwasów. Regeneracja mięśni zakłada nie tylko rozciągające techniki, ale i odpoczynek oraz sen. Nic tak nie pomoże zregenerować naszego organizmu, jak odpowiednia ilość snu. Z tego względu nie powinniśmy bagatelizować wypoczynku na rzecz innych spraw. Tylko jeśli będziemy wypoczęci i zdrowi możemy liczyć na efekty naszych ćwiczeń. Chcąc zachować zarówno zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, musimy zatroszczyć się o tę równowagę.

Odpowiednie obuwie 

Przed przystąpieniem do ćwiczeń powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie. Niezwykle ważne jest obuwie – wybrany przez nas model powinien być przystosowany do sportu, jaki chcemy uprawiać. Nie może być ani za mały ani za luźny, ponieważ wprawi to nas to w dyskomfort. Nieprawidłowe obuwie może też zwiększyć ryzyko kontuzji. Przyczyni się ponadto do powstania odcisków bądź zranień. Wybierając buty, koniecznie weźmy pod uwagę rozmiar oraz rozmiar podeszwy. Istotny jest dobór odpowiedniego ubrania – dopilnujmy, aby materiał, z jakiego wykonany jest nasz strój sportowy, był przewiewny i przyjemny w dotyku. Oddychająca tkanina zagwarantuje nam komfort i sprawi, że się nie przegrzejemy.

Obecność trenera 

Jeśli dopiero zaczynamy trenować, warto zasięgnąć rady u specjalisty – na początku możemy zapisać się na zajęcia z trenerem, który nauczy nas podstaw i pokaże, jak odpowiednio ćwiczyć. Sprawdzi się to szczególnie na siłowni, gdzie dostępnych jest wiele maszyn ćwiczeniowych, których użytkowanie może sprawiać trudności. Dobry trener pomoże ponadto opracować plan treningu i dopilnuje, abyśmy odpowiednio wykonywali ćwiczenia. Dzięki temu już od początku nauczymy się ćwiczyć tak, aby nie przeciążać mięśni czy stawów.

Zachowanie równowagi 

Pamiętajmy, że podczas aktywności fizycznej, tak jak w wielu innych sferach, należy zachować zdrową równowagę. Nie należy przesadzać z częstotliwością oraz intensywnością treningu. Narażanie naszego ciała na zbyt duży wysiłek nie przyniesie niczego dobrego – wręcz przeciwnie, może doprowadzić do kontuzji. Postawmy na równowagę, która zakłada zarówno zdrową dawkę ruchu, jak i potrzebny każdemu odpoczynek.

Zróżnicowana dieta 

Chcąc uniknąć kontuzji, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na sposób, w jaki wykonujemy ćwiczenia, ale również na to, jak się odżywiamy. Dieta stanowi niezwykle istotny element i znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli regularnie ćwiczymy, należy dopilnować, aby nasze posiłki zawierały takie witaminy i substancje, które pomogą dbać o nasze kości i stawy. W tym wypadku należy sięgnąć po wapń oraz witaminę D. Poza tym nasz jadłospis powinien składać się w odpowiedniej ilości z białek, tłuszczy oraz węglowodanów, które dadzą nam siłę do intensywnych ćwiczeń. Ważne, aby nasza dieta była zróżnicowana – zapewnijmy naszemu organizmowi dostęp do wszystkich potrzebnych mu substancji odżywczych. Podstawę powinny stanowić owoce i warzywa, które zagwarantują nam niezbędną porcję witamin.

Decydując się na ćwiczenie, powinniśmy dopilnować, aby robić to bezpiecznie. Podczas aktywności fizycznej bardzo łatwo o kontuzję – oszczędźmy sobie tego nieprzyjemnego zjawiska, stawiając na sprawdzone metody treningowe oraz zdrową dietę, która pomoże nam utrzymać nasze ciało w dobrej kondycji.

Przeczytaj także: