Na pewno nie raz zetknęliśmy się z rozmarynem. To popularny składnik różnych potraw czy napojów. Okazuje się jednak, że możemy wykorzystać go nie tylko podczas przyrządzania potraw, ale także w celach leczniczych. Jakie dokładnie właściwości posiada rozmaryn? Dowiedz się więcej!
Rozmaryn – czym jest?
Mimo że na pewno znamy rozmaryn w postaci przyprawy, mogliśmy nie zdawać sobie sprawy z tego, że to wiecznie zielone zioło, które pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Należy do rodziny jasnotowatych. Jest to roślina wieloletnia, której łodygi mogą wyrosnąć na wysokość nawet dwóch metrów. Ma intensywny zielony kolor, a jego ostre liście przypominają wyglądem igły. Co ciekawe, znany był już w starożytności, za to w Polsce jego wyjątkowy smak oraz aromat jest podziwiany już od III w. n. e.
Jakie właściwości ma rozmaryn?
Swoją popularność rozmaryn zawdzięcza nie tylko charakterystycznemu smaku, ale przede wszystkim pozytywnym właściwościom. Okazuje się bowiem, że ta niepozorna roślina działa niezwykle korzystnie na nasz organizm. To wszystko za sprawą dużej ilości składników aktywnych, które znajdują się w jego składzie. Znajdziemy tam między innymi kwas kawowy, karnozowy, oleanowy, borneol, eukaliptol czy rozmanol. Obecność tych związków sprawia, że rozmaryn wykazuje działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest dobrym utleniaczem, wspomaga trawienie i pracę żołądka, a do tego działa moczopędnie. Pomaga łagodzić stany zapalne. Niweluje wolne rodniki i obniża poziom cukru we krwi. Ułatwia też oddychanie i wykrztuszanie. Ma właściwości przeciwreumatyczne i przeciwnowotworowe. Zapewnia też ochronę dla wątroby. Ze względu na rozkurczowy efekt, jaki generuje, polecany jest w przypadku chorób żołądka, jako że zmniejsza ból żołądka i wpływa korzystnie na pracę jelit. Z racji tego, że obniża poziom glukozy, polecany jest cukrzykom. Zadziała pozytywnie również w przypadku tych osób, które mają problemy ze stresem. Rozmaryn umożliwia bowiem uspokojenie się i rozluźnienie. Źródła podają, że może nawet polepszyć pamięć i koncentrację. Może być nawet stosowany podczas leczenia objawów depresji.
Do czego wykorzystać rozmaryn?
Korzystne działanie rozmarynu to coś, czego zdecydowanie nie można ukryć. Może on pomóc w naprawdę różnych przypadkach, dlatego warto upewnić się, że jest on obecny w naszym życiu. Najczęściej znajdziemy go w formie przyprawy, gdzie wykorzystuje się jego świeże lub suszone liście. Można użyć ją zarówno do potraw, jak i różnych napojów. Innym zastosowaniem rozmarynu jest aromaterapia – olejki rozmarynowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów olejków eterycznych. Co ciekawe, ziele to używa się również w produkcji kosmetyków – okazuje się, że rozmaryn posiada ponadto właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe. Wynika to z tego, że jest antyoksydantem, czyli pomaga usunąć wolne rodniki z naszego organizmu. Możemy trafić zatem na kremy i balsamy z dodatkiem rozmarynu. Oprócz tego znajdziemy też szampony, żele pod prysznic czy odżywki do włosów. Nie można nie zauważyć, że sam liść rozmarynu bardzo ładnie się prezentuje – z tego względu używa się go często jako dekoracja stołu czy różnych kompozycji kwiatowych.
Rozmaryn w kuchni
Jeśli przepadamy za gotowaniem, rozmaryn to przyprawa, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć w naszej kuchni. Pasuje ona bowiem do wielu różnych potraw. Wykorzystywana jest powszechnie podczas przyrządzania mięsa, takiego jak drób czy jagnięcina. Sprawdzi się też w daniach rybnych oraz warzywnych. Warto dodać ją również do zup, ponieważ nada głębi smaku. Pamiętajmy tylko o tym, aby rozmaryn dodać na samym początku gotowania – dzięki temu zachowa swój aromat. Z racji tego, że jest to ziele pochodzące z terenów Morza Śródziemnomorskiego, będzie świetnie pasować do potraw kuchni greckiej, włoskiej, hiszpańskiej czy francuskiej. Jest istotnym składnikiem focacci, czyli włoskiego placka w kształcie pizzy. Wypiekając chleb w domu, również możemy dodać do niego trochę rozmarynu. Co ciekawe, rozmaryn może być użyty również podczas przygotowywania napojów. Dodaje się go do wina, piwa, a nawet drinków, jak na przykład gin z tonikiem. Nie ma wątpliwości, że ze względu na swój korzenny smak będzie pasować do rozgrzewających napitków. W sezonie jesienno-zimowym koniecznie wypróbujmy rozgrzewającej herbaty z dodatkiem cytryny, imbiru, pomarańczy i rozmarynu. Możemy dodać go również do grzanego wina czy naparów. W lato sprawdzi się jako dodatek do lemoniady. Nada jej orzeźwiającego, świeżego smaku.
Rozmaryn w aromaterapii
Rozmaryn jest chętnie wykorzystywane w aromaterapii. Ze względu na swoje kompleksowe właściwości może być wykorzystywany przez wiele osób. Olejki rozmarynowe charakteryzują się wyjątkowym zapachem, który możemy użyć na różne sposoby. Wszystko zależy od naszych preferencji. Jeśli dolegają nam na przykład problemy z oddychaniem, wtedy możemy paroma kroplami skropić nasze ubranie lub poszewkę poduszki, na której śpimy. Równie dobrze sprawdzą się inhalację, dzięki którym będziemy mogli szybko zacząć łatwiej oddychać. Na pewno okażą się skuteczne z racji wykrztuśnych właściwości rozmarynu. Olejek rozmarynowy możemy użyć również do zapewnienia pięknego aromatu w naszym domu – potrzebny będzie nam jeszcze tylko dyfuzor zapachowy. W momencie, w którym zależy nam na jak najlepszym relaksie, zdecydujmy się na gorącą kąpiel z dodatkiem olejku eterycznego. To najprostszy sposób na to, aby się odprężyć. Ciepła woda rozluźni nasze mięśnie, a wyjątkowy zapach olejku poprawi nasze samopoczucie i stworzy niezwykłą atmosferę. Nie ma wątpliwości, że po takim wypoczynku zdecydowanie łatwiej będzie nam zasnąć – rozluźnieni i zrelaksowani, nie będziemy mieć żadnych problemów ze snem. Jeśli zależy nam na tym, aby zachować taki efekt na dłużej, zainwestujmy w materac, który będzie dobrze do nas dopasowany. Zwróćmy uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru – jeśli interesuje nas wielkość 80×190, odwiedźmy stronę https://sennamaterace.pl/118-materace-80×190.
Nie można ukryć, że rozmaryn posiada wiele pozytywnych właściwości. To ziele, które działa przeciwzapalnie, antyseptycznie oraz bakteriobójczo. Oprócz tego dodaje niezwykłego smaku potrawom i napojom. Zdecydowanie warto wykorzystać go w naszej kuchni i nie tylko!