Kraków, jedna z dawniejszych stolic Polski, do dziś cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Podróżuje tam wielu Polaków, ale również osób z zagranicy. Bogata przeszłość miasta, różne zabytki, piękne centrum miasta, a także nowoczesne atrakcje sprawiają, że każdy, kto ma taką okazję, powinien odwiedzić Kraków, choć na jeden weekend. Znajduje się tam naprawdę wiele miejsc wartych odwiedzenia i zobaczenia. W poniższym artykule przedstawimy i dokładniej opiszemy różne zabytki, muzea i przestrzenie, które musisz koniecznie zobaczyć, będąc w Krakowie. Jeśli jesteś ciekawy, to serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Co warto zobaczyć, będąc w Krakowie?

 • Barbakan w Krakowie

Barbakan w Krakowie to pierwsza atrakcja, którą warto zobaczyć, a znajduje się bardzo blisko Dworca Głównego. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury obronnej Krakowa. Popularny kształt budowli, który jest częściowo owalny, kiedyś otoczony był bardzo głęboką fosą. Kiedyś budowla ta pełniła funkcję obronną pobliskiej Bramy Floriańskiej, dziś natomiast mieści się tam oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Muzeum organizowane są liczne imprezy kulturowe oraz sportowe.

 • Brama Floriańska

Będąc przy Barbakanie, nie można ominąć Bramy Floriańskiej, która stanowiła część potężnych XIII-wiecznych fortyfikacji Krakowa. Na samej Bramie można zobaczy dwie płaskorzeźby: pierwsza przedstawia Orła Piastowskiego, a druga św. Floriana.

 • Rynek Główny

Co warto zobaczyć, będąc w Krakowie?Każde większe miasto w Polsce ma swój własny rynek, na którym tętni życie i turystyka, a Kraków nie odstaje od reszty. Na krakowskim Rynku Głównym zobaczyć można wiele zabytków, np. Kościół Mariacki. Budzi ona zachwyt zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, gdzie zobaczyć można słynny gotycki Ołtarz Mariacki Wita Stwosza, który przedstawia w głównej scenie Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie. W tym samym kościele możesz wejść na Wieżę Mariacką i nacieszyć oko pięknym widokiem na panoramę Krakowa. Na Rynku Głównym znajdują się również słynne Sukiennice. Jest to bardzo długi budynek, w którym kiedyś znajdowały się kramy z suknem, a obecnie można tam zakupić wszelkiego rodzaju pamiątki i rękodzieło. Na Rynku znajduje się również Kościół św. Wojciecha – malutki, biały kościół z zielonym dachem. Mieszczą się tam fragmenty romańskich murów, które są najstarszym zabytkiem w obrębie Rynku Głównego.

 • Wawel

Kolejnym ważnym miejscem na mapie Krakowa jest Wawel, czyli była siedziba polskich władców, a dziś sztandarowa atrakcja miasta wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Wawelu można zobaczyć Prywatne Apartamenty Królewskie i Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, w których znajdują się słynne arrasy Zygmunta Augusta. W Zamku zobaczyć można również Skarbiec Koronny oraz Zbrojownię. Bardzo ciekawym elementem, który koniecznie trzeba zobaczyć, będąc na Wawelu, są Groby Królewskie, gdzie pochowani są królowie, książęta oraz bohaterowie narodowi, którzy w jakiś sposób zasłużyli się Polsce.

 • Smocza Jama

Za Wzgórzem Wawelskim znajduje się Smocza Jama, którą według licznych legend, zamieszkiwał kiedyś Smok Wawelski. Do jaskini można wejść na 80 metrów w głąb, ponieważ reszta nie jest udostępniona dla zwiedzających. Przed wejściem znajduje się rzeźba Smoka Wawelskiego, która zieje ogniem – idealny punkt dla rodzin z dziećmi!

 • Bulwary Wiślane

Z Wawela można udać się na Bulwary Wiślane, czyli idealne miejsce do odpoczynku. Zielone tereny znajdują się tuż przy Wiśle, co jest tylko dodatkowym atutem. Możesz się tam udać, zamówić kawę czy piwo i podziwiać piękne barki lub po prostu odpocząć.

 • Kazimierz

Kazimierz to część Krakowa, która wchodzi w skład Dzielnicy i Starego Miasta. Przez kilka wieków, a mianowicie od XIV do prawie XIX w. stanowił osobne miasto. W dawnych czasach Kazimierz był miejscem, gdzie przenikała się kultura polska i żydowska, a dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa. Znajduje się tam wiele zabytków, np. synagogi: Stara, Remu czy Tempel, kościoły: Bożego Ciała czy św. Katarzyny, a nawet stary cmentarz żydowski Remuh.

 • Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie to jedno z najstarszych muzeów w Polsce. Zostało otwarte w 1878 roku, a jego początki sięgają aż roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej. Muzeum słynie z dzieł malarstwa europejskiego z XIII-XVIII wieku, a najsłynniejszym obrazem jest „Dama z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci. Oprócz tego, w Muzeum Książąt Czartoryskich zobaczyć można „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijn czy „Portret mężczyzny”, który namalował Hans Holbein.

Jak widzisz, Kraków to idealne miejsce na weekendowy wyjazd i zwiedzenie kolejnej części naszego pięknego kraju! Po długim dniu spędzonym przede wszystkim na chodzeniu i podziwianiu, z całą pewnością należy Ci się dobry odpoczynek, a to zapewnić może odpowiedniej wielkości łóżko. My szczególnie polecamy materace o wymiarach 80×200 cm, które znajdziesz pod tym linkiem: https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200.

Przeczytaj także:

 1. Gdzie najtaniej kupić materac?
 2. Jaki rozmiar materaca do sypialni małżeńskiej?
 3. Kiedy należy wymienić materac na nowy?