Wysokiej jakości materac, który dobrze sprawuje swoją funkcję, to klucz do zdrowego wypoczynku. Dlatego też tak ważne jest obserwowanie kondycji swojego materaca, aby w porę móc wymienić go na nowszy model i nadal cieszyć się regenerującym snem. Nie każdy z nas wie jednak, po czym rozpoznać zły stan materaca. Niektórzy nawet uważają, że raz zakupiony produkt z wyższej półki to gwarancja zdrowego snu na wiele lat. Musimy jednak być świadomi, iż nawet doskonałej jakości materace wymagają wymiany, jeśli zauważymy przynajmniej jeden z poniższych sygnałów. Wtenczas jako nowe podłoże do snu warto rozważyć produkty SleepMed, które cieszą się lepszą trwałością.

Nieodpowiednie podparcie ciała

Na złą kondycję materaca wskazuje przede wszystkim utrata sprężystości i elastyczności, a tym samym nieodpowiednie podparcie ciała w czasie snu. Pamiętajmy, że dobry materac SleepMed to taki, który zapewnia doskonałą wygodę i stabilizuję naszą sylwetkę w czasie snu, zapobiegając powstawaniu dolegliwości bólowych. Jeśli więc rano zauważamy dyskomfort w okolicach pleców czy innych stawów i nie potrafimy wskazać konkretnej przyczyny tego zjawiska, być może problem stanowi właśnie materac, który utracił już swoją zdolność do dostatecznego wsparcia ciała. Nierzadko także nasze wątpliwości mogą się już pojawiać po położeniu się do łóżka – nie odczuwamy wówczas komfortu, jakiego oczekiwaliśmy, a różne partie ciała są naciskane z różną siłą, co przyczynia się do nierównomiernego rozłożenia podparcia i właśnie dyskomfortu, przez który trudno nam znaleźć odpowiednią i wygodną pozycję do snu. To wystarczający znak, aby wymienić swój materac na nowy model SleepMed gwarantujący punktowe wsparcie.

Nierówności, wgłębienia, deformacje

Materac zdecydowanie wymaga wymiany także wtedy, gdy występują w nim wyraźne nierówności, wgłębienia i deformacje, które nie ustępują na długi czas po wstaniu z łóżka. Wysokiej jakości modele powinny być zdolne do powrotu do swojej pierwotnej formy, nawet jeśli są wykonane z pianki pamięciowej, tak jak w przypadku produktów SleepMed. Jeśli więc zauważymy różnego rodzaju deformacje, nie czekajmy dłużej i koniecznie zaopatrzymy się w nowe podłoże do snu. Tego typu nierówności mogą bowiem wpływać na odczuwany przez nas komfort podczas snu, a tym samym przyczyniać się do powstawania bólu i dyskomfortu związanego z nieodpowiednim wsparciem ciała. Gdy wstajemy rano i trudno nam się zgiąć, to znaczy, że materac nie był w stanie wystarczająco podtrzymywać stawów i mięśni, przez co przez całą noc były one napięte. Warto zatem wtenczas wymienić stary model na jeden z produktów SleepMed, np. model Hybrid Supreme, który cechuje się dużą odpornością na eksploatację oraz doskonale dopasowuje się do anatomicznej budowy ciała. Zapobiega on powstawaniu odkształceń w wyniku codziennego użytkowania.

Jak rozpoznać, że materac wymaga wymiany? Obecność objawów alergii

Budząca nasze wątpliwości może być także sytuacja, w której nagle zmagamy się z dokuczliwym objawami alergii, takimi jak katar, kaszel czy nawet swędzenie skóry, zwłaszcza rano od razu po przebudzeniu. Jeśli dotychczas nie występował taki problem, być może świadczy to o konieczności wymiany materaca, gdyż obecny jest prawdziwym siedliskiem zanieczyszczeń, a w tym alergenów, które są właśnie przyczyną Twoich reakcji alergicznych. Niekiedy nawet dochodzi do przypadku, w którym we wnętrzu materaca rozwijają się zarodki pleśni – oznacza to, że w otoczeniu występuję zbyt duża wilgotność, a materac nie pozwala na swobodny obieg powietrza w jego wnętrzu. Wymiana materaca jest więc nieuchronna i wtenczas warto postawić na jeden z modeli SleepMed, które cechują się właściwościami antyalergicznymi. Dzięki otwartej strukturze uniemożliwiają one gromadzenie się zanieczyszczeń wewnątrz materaca. Poza tym ich budulcem są wolne od szkodliwych substancji materiały, takie jak termoelastyczna pianka Visco Bio czy wysokoelastyczna pianka Naturalis. Są one przyjazne dla skóry, a dzięki zawartości olejku rycynowego dodatkowo zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń również na powierzchni materaca. Co więcej, modele SleepMed Natura wyróżniają się także wykorzystaniem lnu, który doskonale odprowadza wilgoć, a tym samym zapewnia higieniczne warunki snu.

Wiek materaca

Czasem jednak nasze odczucia mogą myć mylące i nic nie wskazuje na to, że materac należałoby wymienić. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nawet jeśli niepokojących objawów nie widać gołym okiem, to wiek materaca może być wystarczającym powodem, dla którego warto zdecydować się na nowy model. W ogólnej mierze przyjmuje się, iż materac nie powinien być starszy niż 7-10 lat. Po tym czasie zdecydowanie traci on na swojej sprężystości, a tym samym nie jest w stanie już tak dobrze podpierać ciała swojego użytkownika. Poza tym z pewnością jest on znacznie zanieczyszczony (podobno na przestrzeni lat materac jest w stanie nagromadzić nawet kilka kilogramów zanieczyszczeń). Oczywiście na żywotność materaca wpływa wiele czynników i jego zużycie będzie zależne nie tylko od producenta, ale także użytkownika czy zastosowanego wypełnienia. Jednakże bez dwóch zdań materac warto wymieniać jak najczęściej, nawet co 5 lat, jeśli zależy nam na zdrowym śnie. Dobrym wyborem będzie wówczas model SleepMed Hybrid Comfort Plus, który wyróżnia się nie tylko długą żywotnością, ale także doskonałą wygodą oraz elastycznością punktową – dzięki temu nasze ciało jest podpierane w dostateczny sposób, zapobiegając powstawaniu odleżyn i innych dolegliwości bólowych.

Nieprzyjemny zapach

Szczególnie niepokojącym sygnałem może być z kolei nieprzyjemny zapach materaca. Co on oznacza? Nic innego jak fakt, że materac na przestrzeni lat wchłonął dużą ilość wilgoci i zanieczyszczeń, które przyczyniły się do rozwoju pleśni wewnątrz wypełnienia. Taki przypadek zdecydowanie jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, dlatego należy jak najszybciej pozbyć się obecnego materaca i wyposażyć w nowy model SleepMed. Nieprzyjemny zapach jest więc nie tylko nieprzyjemnym czynnikiem utrudniającym zasypianie, ale także wskazującym na poważniejszy problem, jakim jest rozwój drobnoustrojów.

Czasem rozpoznanie złej kondycji materaca może być trudne, zwłaszcza jeśli nie wpływa on znacznie na jakość naszego wypoczynku. Powyżej wymienione czynniki powinny być jednak wystarczającym powodem, dla którego będziemy chcieli wymienić swój materac. Niepokojące objawy alergii, nierówności, niedostateczne podparcie ciała czy nieprzyjemny zapach to kilka z wielu sygnałów świadczących o złym stanie materaca.

wyrób medycznyMaterace SleepMed Hybrid Supreme, Natura Plus oraz Hybrid Comfort Plus są przeznaczone do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Przedstawiciel i prowadzący reklamę: ABCOMFORT Sp. z o.o.