Pielęgnacja włosów dla jednych osób jest bardzo oczywista, a innym sprawia dużo trudności. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych kosmetyków, a niektóre z nich mają bardzo skomplikowane nazwy. Warto wiedzieć, jakie kosmetyki są warte Twojej uwagi! Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów? Czy naprawdę musisz stosować wszystkie produkty polecane w sklepach? 

Zacznij od szamponu!

Podstawą podstaw jest oczywiście szampon. Jeśli zamierzasz kupić nowy, to musisz pamiętać, że ten kosmetyk wybierany jest do skóry głowy, a nie do samych włosów. Jest to częsty błąd osób, które nie są zaznajomione z pielęgnacją włosów. Szampon ma właściwości myjące, ale dotyczy to tylko skóry głowy. Powinien on przywracać skórę głowy i włosy do naturalnego stanu! Jakie szampony można wyróżnić? Pierwszym podziałem jest ten, który dzieli szampony ze względu na moc działania:

  • szampon łagodny – do codziennego mycia, nie ma mocnych detergentów i idealnie nada się do wrażliwej skóry głowy.
  • szampon o średniej mocy – przeznaczony jest do mycia rzadszego, kiedy czujemy, że skóra głowy potrzebuje mocniejszego mycia.
  • szampon o dużej mocy – inaczej nazywany „rypaczem”. Jest to szampon do zadań specjalnych, który można stosować raz na kilka tygodni. W swoim składzie ma bardzo mocne środki myjące, które jeśli będą stosowane częściej, mogą podrażnić skórę głowy i doprowadzić do różnych uczuleń.

Jeśli chodzi o podział szamponów ze względu na rodzaj skóry głowy i obecne potrzeby, to wygląda to następująco:

  • Jak dbać o swoje włosy?szampon przeciwłupieżowy – ich zadaniem jest zwalczenie konkretnego problemu, w tym przypadku łupieżu. Minusem tych szamponów jest to, że często wysuszają włosy, więc należy dodatkowo stosować odżywki i maski nawilżające.
  • szampon przeciw wypadaniu włosów – niektórzy z nas muszą się mierzyć z tym przykrym procesem, ale na szczęście wynaleziono kosmetyki, które mają pobudzić cebulki włosowe do wzrostu. Tutaj idealnie sprawdzą się szampony ziołowe, które mają naturalne działanie.
  • szampon do przetłuszczającej się skóry głowy – w swoim składzie mają wyciągi z różnych roślin, np. pokrzywy czy jałowca. Kolejnym składnikiem są substancje, które regulują pracę gruczołów łojowych, a to sprawia, że skóra głowy mniej się przetłuszcza, więc włosy dłużej wydają się świeższe.
  • szampon do włosów łamliwych i suchych – te kosmetyki bogate są w wyciągi z różnych ziół, np. lawendy lub lipy. W ich składzie można znaleźć również substancje odżywiające i regulujące wilgoć włosów.

Szamponów do włosów jest naprawdę wiele, a każdy z nich dopasowany jest do innych problemów ze skórą głowy i samymi włosami. Najlepszym sposobem, który pomoże Ci dobrać idealny szampon, jest obserwacja swoich włosów i dopasowywanie kosmetyku do ich obecnych potrzeb.

Wybierz odpowiednią odżywkę do włosów!

Oprócz szamponu drugim podstawowym kosmetykiem do pielęgnacji włosów jest oczywiście odżywka. Powinno się ją stosować po każdym myciu skóry głowy. Zabezpiecza ona włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. podczas rozczesywania włosów szczotką, a dodatkowo odżywia je i sprawia, że lepiej wyglądają. Jaką odżywkę do włosów wybrać? Pierwszym krokiem będzie ocenienie stanu włosów, ponieważ każda odżywka działa na inne potrzeby. Jakie odżywki można wyróżnić?

  • odżywka emolientowa – emolientami nazywamy oleje i silikony, których zadaniem jest tworzenie na włosach dodatkowej warstwy ochronnej. Ma ona zabezpieczać je przed czynnikami zewnętrznymi. Twoje włosy są suche i zniszczone? To właśnie odżywkę emolientową powinieneś użyć!
  • odżywka proteinowa – ich zadaniem jest wypełnienie ubytków we włosach. Już po pierwszym użyciu będziesz mógł zauważyć zwiększoną objętość! Pamiętaj, że nie powinieneś używać tego kosmetyku zbyt długo i regularnie, ponieważ może to sprawić, że Twoje włosy staną się sztywne i niemiłe w dotyku!
  • odżywka humektantowa – mają za zadanie mocno nawilżyć włosy. Świetnym rozwiązaniem będzie  stosowanie jej naprzemiennie z odżywką proteinową, ponieważ będzie niwelować niekorzystne skutki tej drugiej odżywki. Nie stosuj tej odżywki codziennie, chyba że uważasz, że Twoje włosy są mocno przesuszone.

Kolejnym elementem, który pozwoli Ci zadbać o włosy, są dobrej jakości ręczniki. Pamiętaj, że do osuszania włosów należy użyć ręcznika miękkiego i wykonanego najlepiej w 100% z bawełny. Zapewni to Twoim włosom optymalne zabezpieczenie przed uszkodzeniami!