Nasz materac będzie nam służył przez długie lata, tylko jeśli będziemy odpowiednio o niego dbali. Regularne czyszczenie oraz wietrzenie na pewno wpłynie na komfort snu, dlatego dowiedz się jak robić to prawidłowo.

Pielęgnacja materaca

Odpowiednia pielęgnacja materaca wcale nie jest trudna, kluczem jest regularność oraz przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Każdemu jednak zdarzają się czasem drobne grzechy, jak jedzenie i picie w łóżku, w wyniku czego pojawiają się plamy. Zanim jednak użyjemy do ich czyszczenia chemicznych środków mogących uszkodzić powłokę warto jest skorzystać z domowych sposobów, posiadających znacznie mniej inwazyjne działanie. Dobrze sprawdzi się chociażby soda oczyszczona. Wystarczy posypać nią zabrudzone miejsce, pozostawić na kilka godzin i następnie odkurzyć daną powierzchnię. Wykorzystać możemy również ją w wersji “na mokro”, uzyskując pastę z połączenia wody i proszku, którą nakładamy na około pół godziny. Jeśli nie mamy akurat pod ręka sody, użyjmy soku z cytryny, także świetnie zwalczającego plamy. Z wodą musimy jednak uważać, nie można moczyć całego materaca, aby go nie uszkodzić i nie doprowadzić do powstania zacieków. Inną istotną czynnością higieniczną jest regularne odkurzanie – powinniśmy to robić nie tylko w momencie, kiedy akurat w łóżku pojawią się okruszki po ulubionej przekąsce, lecz przynajmniej dwa razy w miesiącu. Nie zapominajmy też o praniu pokrowca. Wszystkie modele Hilding posiadają ściągane powłoki, co zdecydowanie ułatwia pielęgnację materaca.

Codzienna higiena materaca

Odpowiednia pielęgnacja materacaChcąc zadbać o higienę naszego materaca pamiętajmy o regularnym wietrzeniu – zarówno sypialni, uwalniając wilgoć z pomieszczenia, jak i samego łóżka, na które nie powinniśmy zaraz po wstaniu nakładać narzuty, lecz pozostawić niepościelone przez około pół godziny. Higiena szczególnie ważna jest w przypadku niemowlęcych kołysek – musimy wtedy pamiętać nie tylko o odpowiedniej wentylacji, lecz również o częstszej zmianie pościeli, ponieważ dzieci korzystają ze swoich materacy w ciągu doby znacznie więcej niż my. W utrzymaniu czystości bardzo dużą rolę odgrywa pokrowiec, dlatego warto zwracać na niego szczególna uwagę podczas zakupów – ważne, aby posiadał właściwości antyalergiczne, a także nie zatrzymywał wilgoci, co uniemożliwi rozwój grzybów i bakterii w łóżku.

Jak wydłużyć żywotność materaca?

Niestety często nieświadomie niszczymy nasze miejsce snu poprzez różne złe nawyki. Wskutek tego, po pewnym czasie nie służy nam ono już tak dobrze, jak na początku i zaczynamy odczuwać pewien dyskomfort w czasie leżenia. Zapobiegać temu możemy chociażby poprzez regularne odwracanie materaca, co na celu ma ochronę wkładu. Najlepiej jest robić to co około pół roku. Istotny jest także dobrze dobrany stelaż, który powinien mieć odpowiednie wymiary i zapewniać porządną wentylację. Niestety, do uszkodzeń może doprowadzić również ulubiona zabawa naszych pociech, czyli skakanie po łóżku. Przyjmując gości warto jest zadbać aby nie siadali na jego brzegach, ponieważ nierównomiernie rozłożony ciężar ciała może uszkadzać materac, szczególnie jeśli korzysta z niego w ten sposób kilka osób lub dzieje się to szczególnie często.

Pielęgnacja materaca jest kwestią szczególnie istotną, która pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się jego pozytywnymi właściwościami. Warto jest zwrócić uwagę na nasze codzienne przyzwyczajenia i wyeliminować te, które mogą wpływać negatywnie na jakość snu.