Rozwijanie zdolności twórczych u dzieci to nie tylko nauka techniki i doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami artysty. Od najmłodszych lat warto dbać o rozwój pociechy i budowanie kreatywnych kompetencji. Jeśli chcesz wspierać zdolności swojego malucha, koniecznie poznaj podstawowe sposoby na wspólną i twórczą zabawę.

Kreatywność u dzieci – jakie ma znaczenie?

Kreatywność jest jedną z ważnych umiejętności miękkich. Jest kluczowa pod wieloma względami – w szczególności w życiu dorosłym. Przydaje się na co dzień – zarówno w edukacji, jak i w karierze zawodowej. Nawet osoby, które nie mają zdolności artystycznych, mogą czerpać wiele korzyści z angażowania się w przedsięwzięcia kreatywne.

Dzieci, które już w pierwszych latach życia opanują zdolności twórcze, będą w stanie patrzeć na wiele rzeczy pod szerszym kątem. Projekty w pracy lub szkole będą dla nich zdecydowanie prostsze przy wykorzystaniu umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów. Zdolności twórcze są też związane z wyższym poziomem motywacji do życia oraz efektywnością w realizacji celów.

Dzięki kształtowaniu dzieci pod kątem kreatywnego myślenia można zadbać o zdrowie ich układu nerwowego. Wykonywanie zadań twórczych podnosi poziom endorfin i wpływa na rozwój mózgu, opóźniając procesy starzenia. Aktywność umysłowa przyczynia się do długowieczności i jest skutecznym sposobem na wzmacnianie połączeń neuronalnych w mózgu. Dzięki kreatywnym pasjom możliwe jest też wyposażenie malucha w narzędzie ułatwiające dbanie o zdrowie psychiczne w późniejszym wieku.

Kreatywne umiejętności w różnym wieku

Zdolności twórcze u dzieci - jak je rozwijać?Rozwój umiejętności kreatywnych to coś, o co warto dbać przez całe życie. Jak kształtują się predyspozycje do twórczego myślenia w zależności od wieku?

  • Wczesne dzieciństwo – to czas, w którym dzieci zaczynają interesować się rysowaniem i malowaniem. Rozpoczyna się wówczas etap kształtowania umiejętności manualnych i przestrzennych. Warto angażować dziecko w zabawę klockami, grę w puzzle i oglądanie książeczek z obrazkami.
  • Wiek szkolny – to właśnie w tym okresie życia kształtują się pierwsze pasje. Dzieci zaczynają tworzyć opowiadania, eksperymentować z dźwiękami i odnajdywać fascynacje związane z muzyką, malarstwem, filmem czy teatrem. Projekty szkolne to doskonała przestrzeń do poszukiwania uzdolnień i rozwijania umiejętności twórczych.
  • Młodzież – w wieku nastoletnim następuje ukierunkowanie zainteresowań i upodobań, które zaczęły pojawiać się wcześniej. Twórcze formy wyrażania siebie są dla nastolatków niezwykle ważne. Pozwalają im na uzewnętrznianie swojej tożsamości.
  • Wczesna dorosłość – osoby, które już w wieku dziecięcym miały możliwość rozwijania swoich talentów artystycznych, często wykorzystują nabyte umiejętności podczas poszukiwania swojej ścieżki zawodowej. Uniwersytety artystyczne, akademie muzyczne funkcjonują w dużych miastach, takich jak Poznań i cieszą się dużą popularnością. Kreatywność może być wykorzystywana również na innych płaszczyznach – w szczególności przez studentów kierunków technicznych lub związanych z marketingiem.

Twórcze myślenie – zabawy i ćwiczenia

Twórcze myślenie można rozwijać poprzez wiele różnych zabaw i ćwiczeń. Wcale nie trzeba w tym celu kupować drogich, modnych zabawek. Najprostszym zadaniem rozwijającym kreatywność jest wymyślanie historii na podstawie obrazków. Możecie też bawić się w kończenie abstrakcyjnych zdań, rysowanie map myśli i łączenie kolorów z emocjami.

Klasyczna gra w słowa to także doskonały pomysł. Bawiąc się w ten sposób ze starszymi dziećmi, warto zawęzić zakres dopuszczalnych wyrazów do jednej, określonej dziedziny. Skutecznym sposobem rozwijającym kreatywność są też zabawy teatralne, które wymagają spontanicznego reagowania i myślenia.

Kreatywna przestrzeń

Aranżując pokój dla dziecka, warto zadbać o to, aby stanowił inspirację dla malucha do podejmowania wielu różnych aktywności. Oczywiście kwestie praktyczne grają zawsze pierwsze skrzypce. Wygodne łóżko, w którym znajdzie się wysokiej jakości tani materac 90×200 cm, ergonomiczne biurko i krzesło – są ważne dla funkcjonalności. Jednak nie można pominąć dodatków i kwestii designu.

Pomieszczenie powinno być kolorowe. Jasne i radosne barwy pobudzają wyobraźnię. Ciekawym rozwiązaniem może być też stworzenie na ścianie przestrzeni do rysowania. W tym celu najlepiej sprawdzają się tablice magnetyczne, kredowe i specjalne farby do malowania. Przydatny okaże się z pewnością również solidny stół z miejscem do pracy i przechowywania kredek, nożyczek, kleju, kolorowanek i papieru.

Rodzice starszych dzieci powinni rozważyć umieszczenie w pokoju mapy świata i plakatów edukacyjnych. Oczywiście mowa tu o takich egzemplarzach, które odpowiadają zainteresowaniom pociechy. Ciekawym rozwiązaniem jest też wygospodarowanie cichej i wygodnej przestrzeni do czytania, wokół której znajdą się nisko zamontowane, łatwo dostępne półki.

Każdy rodzic powinien dbać o rozwijanie twórczych zdolności swojego dziecka. Każdy maluch powinien mieć szansę na eksplorowanie świata, wzmacnianie zdolności poznawczych i odkrywanie swoich upodobań.

Przeczytaj też: Jak materace dzielą się ze względu na zastosowanie?